12.07
2012

Kracje z makulatury od Ivano Vitali


Ivano Vitali to włoski artysta, ekolog i rzeźbiarz. Ma dwie pasje – dziewiarstwo i recykling, które postanowił ze sobą połączyć, wykonując rękawiczki, szaliki, sukienki, skarpetki, bieliznę i inne cuda ze starych gazet.

Jak wygląda proces tkania z makulatury?

Wyplatanie strojów z makulatury to żmudna i pracochłonna czynność, ale jej rezultaty są zachwycające – delikatne, jedyne w swoim rodzaju, ażurowe ubrania. Ivano Vitali rozrywa papier na paski i segreguje kolorami, aby nie trzeba było używać barwików. Potem skręca każdy pasek i wyczarowuje z nich papierową “wełnę”. Przy użyciu specjalnych igieł spod ręki projektanta wychodzą misterne bikini i sukienki. Z tego niezwykłego materiału projektant potrafi również utkać przepiękne mitenki i szale.

Jak narodziła się idea?

Vitali mieszka i tworzy we Florencji. Swoją karierę artystyczną rozpoczynał rzeźbiąc w drewnie, ale od 1995 roku zdecydował się zaprzestać używania tradycyjnych materiałów i zwrócił się ku makulaturze. – Moim zdaniem prawdziwa sztuka nie powinna szkodzić ani człowiekowi ani środowisku, ponieważ natura jest wspaniałym darem, który otrzymaliśmy rodząc się i jesteśmy zobowiązani przekazać go w dobrym stanie kolejnym pokoleniom. Dlatego wybrałem makulaturę jako jedyne medium do realizacji moich prac – pisze Ivano Vitali na swojej stronie internetowej.

Kolory i wzory ubrań zależą od rodzaju papieru – błyszczące, kolorowe, grube i ciężkie lub cienkie i lekkie. Do tworzenia tych oryginalnych kreacji nie wykorzystywane są ani żadne toksyczne kleje ani barwniki. Sam twórca przyznaje, że jego ubrania nie są najwygodniejsze do noszenia, ale ich efektowny wygląd i ekologiczność to rekompensują.

Monika Prucnel –  z wykształcenia polonistka i socjolożka, z zamiłowania ekolożka, a na co dzień copywriterka. Od 2004 roku wegetarianka. Autorka bloga kulinarnego Vege-Kika.blogspot.com.

Kracje z makulatury od Ivano Vitali, 2.0 out of 5 based on 1 rating

Monika Prucnel - z wykształcenia polonistka i socjolożka, z zamiłowania ekolożka, a na co dzień copywriterka. Od 2004 roku wegetarianka. Autorka bloga kulinarnego Vege-Kika.blogspot.com