18.03
2015

Materiały… naturalnie


Do tego, że naturalne materiały są lepsze od syntetycznych, nie trzeba już nikogo przekonywać. Jednak nie każdy z nich nadaje się do wszystkiego. Przeczytaj, gdzie najlepiej sprawdzają się: len, jedwab, bawełna i wełna.

Materiały naturalne mają swoje wady. Len bardzo się gniecie, jedwab szybko przepaca, wełna kurczy w praniu, a bawełna jest po prostu… droga. Dlaczego więc, mimo tylu wad tych materiałów, z reguły wolimy je od syntetycznych?

Len dobry na sen

Czy wiesz, że lniane nici są stosowane w chirurgii? Dzieje się tak dlatego, że ludzka komórka jest zdolna do całkowitego rozpuszczenia komórki lnianej. Jest ona bowiem, w swojej budowie, zbliżona do lnu. Być może również dlatego len stosowany jest jako bielizna – nie trzymają się na nim bakterie, można go więc używać długo bez prania (!), ale pranie uszlachetnia go, sprawia, że staje się bardziej miękki i delikatny. Noszenie lnianych ubrań pozwala pozbyć się uporczywych chorób skóry, od wysypek po egzemy. Len wchłania wodę, pozostając suchym – przydaje się więc podczas długich i uporczywych wypraw, także dlatego, że jest trzykrotnie bardziej wytrzymały niż wełna czy bawełna. Co więcej – włókno lniane chroni przed gniciem – mumie faraonów odnajdywano owinięte w lniane płótno. Czy wiesz, że jeśli zawiniemy pokarm w lnianą ściereczkę, dłużej zachowa przydatność do spożycia? Babcina metoda, ale skuteczna…

Jedwab – druga skóra królów

Jego otrzymywanie nie jest łatwe, a wręcz przeciwnie – trudne i drogie – dlatego jedwab nazywany jest materią królów. Za wyjątkowo kunsztowną tkaninę uchodzi od tysiącleci – aby otrzymać materiał na jeden krawat, potrzeba 110 kokonów jedwabników. Ale warto – szczególnie, że ten szlachetny materiał nadaje się nie tylko na dodatki do ubrań. Jedwab robi karierę w wielu dziedzinach życia, również w kosmetyce. Jego struktura jest zbliżona do ludzkiej skóry, dlatego nosi również często miano „drugiej skóry”. Zresztą częste noszenie go poprawia elastyczność naszej skóry, podobnie jak np. czyni to kolagen. Wśród aminokwasów występujących w włóknach jedwabiu występuje serycyna, która odżywia skórę, zwiększa żywotność komórek i zapobiega jej starzeniu się. Aminokwasy zawarte w jedwabiu wydzielają molekuły nazywane „czynnikami snu”, które koją system nerwowy człowieka. I dlatego tak znakomicie śpi nam się w jedwabnej koszulce, w jedwabnej pościeli, z kremem na bazie jedwabiu na noc.

Bawełna – odrobina luksusu na co dzień

Znali ją już starożytni Egipcjanie. Lekko kremowa, egipska bawełna jest najszlachetniejszą odmianą tego materiału. Nawet i obecnie istnieją ekskluzywne firmy, które szyją odzież, ręczniki czy pościel na bazie bawełny egipskiej. Produkcja tego materiału do najtańszych nie należy – zależy jeszcze, czy zachodzi ona przy pomocy maszyn (wtedy jest taniej, ale uzyskujemy zanieczyszczony produkt), czy wykonywana jest ręcznie (produkt czysty, ale odpowiednio droższy). Aby uszlachetnić bawełnę, należy ją poddać merceryzacji – jest to proces uszlachetniający włókno przez działanie na nie stężoną zasadą sodową. Dzięki temu zwiększa się wytrzymałość i połysk bawełny. Osobom nieznającym się na rzeczy świecąca materia może wydać się syntetykiem, ale nic bardziej mylnego. To po prostu szlachetna odmiana tego materiału. Bawełna odznacza się ciepłym i delikatnym splotem oraz właściwościami higienicznymi. Włókna można dowolnie wybielać i barwić. Materiał jest bardzo wytrzymały, łatwy w praniu, odporny na wysoką temperaturę i gotowanie. Bardzo dobrze wchłania pot i wodę, ale trudniej schnie. Łączy się go też z włóknami syntetycznymi w celu poprawienia właściwości użytkowych.

Wełna – włókno przeznaczone nie tylko na swetry

Wełna nie tylko dobrze izoluje ciepło w chłodne dni, ale też znakomicie odprowadza wilgoć, co sprawia, że jest świetnym materiałem, który nadaje się również na ubrania na lato. Komfort noszenia marynarek czy całych garniturów z wełny w czasie upałów daje użytkownikowi o wiele większe poczucie komfortu niż noszenie ubrań syntetycznych. Naturalna budowa włókien wełnianych sprawia, że materiał ten podlega do pewnego stopnia samooczyszczeniu, nie wchłaniając przy okazji zapachów. Wełna nie wymaga więc tak częstego czyszczenia jak inne naturalne materiały. Najbardziej ekskluzywnym typem wełny jest merynos – produkowany głównie w Australii. Materiał ten charakteryzuje się wyjątkową delikatnością, a jego włókna są niezwykle cienkie i sprężyste. Równie ekskluzywny jest kaszmir – już na sam dźwięk tego słowa robi nam się cieplej, prawda? Produkowany z sierści kóz kaszmirskich jest jednym z najdroższych materiałów na świecie. Jedna koza dostarcza rocznie tylko od 50 do 200 gram wełny puchowej. Kaszmir jest dodawany do innych materiałów w celu nadania im miękkości i łagodności.

Cóż, każdy musi wybrać materiał idealny dla siebie i swojego portfela. A kiedy już zakupimy odpowiedni rodzaj konfekcji – koniecznie sprawdźmy na metce, jak o niego dbać. Czy możemy daną rzecz wyprać ręcznie, czy może lepiej pokusić się o pranie na sucho, np. w pralni chemicznej? Warto zatroszczyć się o naszą garderobę – będzie nam służyła dłużej, a my oszczędzimy nieco pieniędzy, prawda?