05.02
2019

Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami? 7 pomysłów jak pozbyć się rzeczy z głową!


Dziś nieśmiało zajrzało do nas słońce (w końcu!), a topiący się śnieg przywołał myśli o nadchodzącej powoli wiośnie. Choć przed nami jeszcze pewnie niejeden śnieżny i mroźny dzień tej zimy, marzymy już w głębi serca o zastąpieniu grubych kurtek i ciepłych swetrów letnimi sukienkami. A przy okazji zmiany pory roku i wiosennych porządków w szafach, wielu z nas zada sobie zapewne pytanie, co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami.

fashion-1031469_1280

Nawet jeśli budujemy naszą garderobę świadomie i w duchu minimalizmu, zdarza się, że z niektórymi ubraniami przychodzi nam się rozstać. Zmienia się nasza sylwetka (gdy spodziewamy się dziecka, przytyjemy, lub wprost przeciwnie – stracimy na wadze) lub styl życia (jeśli zaczynamy uprawiać sport lub przestajemy to robić), czasami doświadczamy zmiany pracy, a wraz z nią pojawia się konieczność dostosowania do panującego w nowy miejscu dress-cod’u. Jak, w takich sytuacjach, zagospodarować ubrania, z którymi nie jest nam już po drodze, szczególnie jeśli są wciąż w dobrym stanie

1. Przeróbki krawieckie

Ile razy zdarzało Wam się rozstać z ubraniami, które źle leżały? Za szeroka spódnica, zbyt długie spodnie, żakiet zbyt szeroki w ramionach… Wiele ubrań da się uratować, jeśli poddamy je drobnym poprawkom krawieckim. Koszt takich korekt nie jest duży, a krawcy i krawcowe dysponują pełnym arsenałem technik i sposobów, żeby odzież leżała idealnie. A może bardziej gruntowna przeróbka? Za ciasna sukienka może dostać drugie życie jako spódniczka dla córki, a bawełniana koszula męska z przetartym kołnierzykiem może posłużyć jako materiał do wykonania wielorazowych woreczków na zakupy. Przy okazji wesprzemy lokalnych rzemieślników wykonujących ginące zawody!

Dlaczego warto przerabiać ubrania czyli Krawiecka Kawiarenka Naprawcza

2. Napraw to!

Zepsuty zamek w kurtce czy przetarcie na łokciu to jeszcze nie powód żeby wyrzucać ubranie do kosza. Gdy daliśmy się porwać taniej modzie zapomnieliśmy zupełnie o naprawianiu odzieży, a wielu z nas w obliczu konieczności przyszycia guzika bezradnie rozkłada ręce. Część napraw możemy wykonać w domu samodzielnie, a do bardziej zaawansowanych reperacji możemy zaangażować osobę bardziej wprawioną w krawieckim fachu. Dla dobrego krawca lub krawcowej naszycie łaty czy wymiana zamka to bułka z masłem, a my możemy cieszyć się dłużej ulubioną odzieżą.

3. Swap party czyli wymień się

Jeśli Twoja szafa domaga się przewietrzenia, a pewne fasony nie mają w niej już racji bytu, to wymiana jest najlepszym etycznym i ekologicznym sposobem na odświeżenie garderoby. W wielu miastach okazjonalnie organizowane są wymianki, ciuchowiska i swap party, ale równie dobrze możesz skrzyknąć znajomych i w kameralnych warunkach powymieniać się ubraniami. Swapy świetnie też działają jeśli mamy do oddania ubranka czy zabawki dziecięce, które Twoim pociechom już się znudziły. Nie kupuj, wymieniaj!

Ubrania z second handu – ekologiczne, bo noszone

4. Sprzedaj na portalach aukcyjnych

Nietrafione prezenty lub ubrania w bardzo dobrym stanie możesz spróbować sprzedać na portalach ogłoszeniowych lub aukcyjnych. Przy okazji odchudzania szafy może uda Ci się odzyskać kilka złotych! Większą ilość ubrań możesz sprzedać jako zestaw czy paczkę, ale pamiętaj by sprzedawać rzeczy w takim stanie, w jakim sama chciałabyś/chciałbyś je zakupić!

5. Grupy sąsiedzkie i bazarki w portalach społecznościowych. Znajdź potrzebujących w Twojej okolicy!

Zdarzają się w życiu smutne momenty, w których musimy rozstać się z rzeczami, które pozostały na przykład po naszych zmarłych bliskich. Taką odzież warto przekazać osobom potrzebującym, mając jednak wciąż na uwadze, by dbając o godność osób obdarowanych, dostarczyć tam rzeczy czyste i w dobrym stanie. O potrzeby warto zapytać lokalny Caritas, kościół, ośrodki pomocowe i organizacje pomagające osobom w kryzysie bezdomności. Damskie i dziecięce ubrania w dobrym stanie często przyjmowane są przez ośrodki udzielające pomocy samotnym matkom.

Porządki w szafie z ubraniami. Osiem rzeczy których nie potrzebujesz

6. A może Givebox?

Pierwszy zaczął działać w Poznaniu i ma się świetnie. Givebox to szafa utrzymywana siłą lokalnej społeczności, które jest wspaniałym miejscem wymiany dóbr wszelakich. Ubrania, książki, zabawki, którym chcesz dać drugie życie mogą trafić do takiego miejsca, a Ty również możesz skorzystać z tego, co zostawili inni. Na podobnej zasadzie działają sklepy charytatywne.

7. Ostateczność czyli kontenery na odzież

W ostateczności, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z odzieżą zniszczoną, trwale zaplamioną, dla której nie ma już ratunku, powinniśmy znaleźć kontener na odzież. Co dzieje się z ubraniami wrzuconymi do kontenerów? Są sortowane – te w dobrym stanie jeszcze wrócą do obiegu (np. do second handów), a te, dla których nie ma już nadziei zostaną poddane recyklingowi jako czyściwo przemysłowe lub wypełniania… foteli samochodowych.

5 faktów o pojemnikach na używaną odzież