UlicaEkologiczna.pl
Zdrowy tryb życia

Nie bądź głupek, miej swój kubek!

Poranna kawa na wynos w drodze do pracy, dwie, trzy kawy z automatu w biurze, kawa zabrana do parku w piękny jesienny weekend… A wszystko to w jednorazowych kubkach, które – z pozoru zrobione z papieru – nie wzbudzają podejrzeń.

Niesłusznie, bo jak to często bywa, to, co ma nam ułatwić życie, zdecydowanie nie wpływa dobrze na środowisko.

Łatwo wyrzucić, trudno przetworzyć

Recykling jednorazowych kubków to sprawa problematyczna. Z jednej strony to wina tworzyw, z których kubki na kawę są robione, z drugiej – braku usystematyzowanego sposobu składowania zużytych kubków. Warstwa polietylenu, którymi pokryta jest większość papierowych kubków (dzięki czemu mogą być używane zarówno do gorących jak i zimnych napojów) właściwie przesądza o tym, że przestają one być biodegradowalne, nie mówiąc już o plastikowych nakładkach, z którymi prawie zawsze idą w parze. Do tego dochodzą kubki w całości plastikowe oraz styropianowe, niepozostawiające już żadnej nadziei na naturalny rozkład. Na domiar złego, zgodnie z ideą kawy na wynos, kubek zabieramy ze sobą, wyrzucając go później na mieście do przypadkowego kosza, skutkiem czego dokładamy się do wciąż rosnących stert śmieci na wysypiskach. A pamiętać trzeba, że tworzywa sztuczne rozkładają się 400–500 lat. Więc jeśli w dni robocze pijesz przeciętnie dwie kawy dziennie, zaśmiecasz środowisko blisko 400 kubkami rocznie.
W dobie mody na to, co ekologiczne i rosnącej świadomości oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne, coraz więcej kawiarni — szczególnie należących do dużych sieci — deklaruje wprowadzenie bardziej przyjaznych środowisku kubków. Starbucks zapowiedział wprowadzenie w pełni recyklingowalnego kubka do 2012 roku, Coffeehaeven korzysta z kartonu zrobionego z drewna lasów odnawialnych oraz folii ze skrobi kukurydzianej, a Cafe Club ma w swojej ofercie jeden w pełni biodegradowalny kubek. Niestety, ze względu na wysokie koszty produkcji kubków z tworzyw ekologicznych są to nadal działania marginalne w porównaniu z ilością odpadów nieekologicznych, do której wzrostu przyczyniają się co dzień klienci kawiarń oraz fani biurowych automatów na kawę.

Wielorazowe kubki lepsze od jednorazowych

Choć przytoczone powyżej dane są przygnębiające, nie oznaczają wcale, że w trosce o środowisko musisz zrezygnować ze swoich przyzwyczajeń i codziennych rytuałów. Na rynku dostępna jest coraz szersza oferta wielorazowych kubków na kawę — można je kupić zarówno w większych supermarketach, sklepach internetowych, jak i w niektórych sieciach kawiarnianych. Jednym z takich produktów jest KeepCup — lekki, w pełni przetwarzalny kubek, nadający się do mycia w zmywarce i przydatny do użycia przez blisko cztery lata. Producenci KeepCup obliczyli, że do produkcji kubków wielorazowych zużywa się o połowę mniej energii, dwie trzecie mniej wody i o połowę mniej węgla niż do produkcji kubków jednorazowych. KeepCup dostępne są w różnych kolorach i kosztują około 8–10 dolarów autralijskich.
Oferta kubków termicznych jest bardzo szeroka, warto jednak przy ich wyborze zwrócić uwagę na to, z czego są zrobione. Kubki firmy Aladdin wykonane są z powtórnie przetworzonych materiałów i są całkowicie biodegradowalne. W zależności od modelu kosztują od 50 do 80 zł.

Kawa na wynos do własnego kubka

Gdy następnym razem będziesz chciał kupić kawę na wynos, po prostu przyjdź ze swoim kubkiem i poproś, aby to do niego nalano Twoją kawę. Możesz sobie też kupić ładny porcelanowy kubek, którego będziesz używać w pracy — rezygnując z jednorazowych kubków do picia kawy, herbaty czy wody.
Na Zachodzie, w wielu miejscach klienci biorący kawę na wynos we własnym kubku mogą liczyć na dodatkowy rabat. Na moje pytanie o taką politykę w kilku kawiarniach należących do największych sieci w Warszawie spojrzano na mnie z niedowierzaniem… Pozostaje mieć tylko nadzieję, że zmieni się  w najbliższej przyszłości. A pomóc w tym może rosnąca liczba klientów biorących większą odpowiedzialność za środowisko naturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji