06.12
2018

Australia ograniczyła zużycie toreb foliowych o 80%. W zaledwie 3 miesiące!


Nie tylko Unia Europejska podejmuje zdecydowane kroki w walce z plastikiem. Z antypodów dotarły do nas równie doskonałe wiadomości! Mieszkańcy Australii ograniczyli zużycie toreb foliowych o 80% w zaledwie 3 miesiące. Jak to możliwe?

Sieci handlowe bez kompromisów

Co ciekawe, spadek konsumpcji toreb foliowych nie jest konsekwencją polityki australijskiego rządu, jak można by się spodziewać. Za tym imponującym osiągnięciem stoją  dwie największe sieci handlowe w tym kraju – Coles i Woolworths, które w lipcu zdecydowały o całkowitej eliminacji plastikowych toreb jednorazowych ze sklepów i zastąpieniu ich torbami wielokrotnego użytku sprzedawanymi w cenie 15 centów. Szacuje się, że dzięki temu posunięciu, udało się wyeliminować aż 1,5 miliarda foliowych torebek w od momentu wprowadzenia nowych regulacji.

Islandia rezygnuje z plastiku!

Duże zmiany są możliwe

Z pewnością na uznanie zasługują odważne decyzje podjęte przez sieci handlowe. Moglibyśmy sobie życzyć, żeby europejscy sprzedawcy również poszli tym śladem. Warto jednak pamiętać o tym, że publiczną debatę o problemie plastiku zawdzięczamy, w znacznej mierze, naukowcom i przedstawicielom organizacji pozarządowych, jak również wszystkim klientom, którzy konsekwentnie wywierają presję na rządy, producentów i sieci handlowe, by te podejmowały zdecydowane działania na rzecz ogranicza plastiku. To pokazuje, że duże zmiany są możliwe, o ile w ich wprowadzenie zaangażujemy się wszyscy.

Unia Europejska zakazuje przedmiotów z plastiku jednorazowego użytku

Źródło: https://www.nra.net.au/