19.09
2019

Ekologia na letnich festiwalach – realne zmiany czy puste deklaracje?


Sezon letnich festiwalów muzycznych i imprez plenerowych dobiega już końca. Jak organizatorzy zadbali o kwestię ekologii? Komu udało się wyeliminować plastik, a gdzie stanęło tylko na pustych deklaracjach? Festiwalowy przegląd sezonu pod kątem dbałości o ekologię przygotowała dla Was Beata z Gaja Love Gaja

“W sierpniu wybieram się z rodziną na Vegan World Festival do Stacji Wolimierz (…) Obawiam się, że kolejny raz będę celebrować ekologiczne i wegańskie idee, tonąc w jeziorze plastiku i innych odpadów. Na razie jest kwiecień, być może miło się zdziwię, na co bardzo liczę”. Jak niesłuszne były moje kwietniowe obawy!

Sierpniowy Vegan World Festival okazał się rajem dla miłośników ekologicznego stylu życia. Zresztą założyciele Teatru Klinika Lalek, których można śmiało nazwać hipisowską komuną, dbają o naszą planetę na co dzień od kilkunastu lat. Począwszy od wielu punktów segregacji odpadów zbudowanych z kartonów, na festiwalu można było spotkać kran z pitną wodą, kubek-kaucję na piwo, kompostowniki, same bezmięsne dania, a także prawie w pełni drewniane place zabaw dla dzieci. Przy wejściu Mleczni Bracia rozdawali specjalne gadżety dla palaczy w postaci pojemnika z nakrętką na niedopałki. Z każdą minutą moja szczęka z zachwytu opadała coraz niżej. Trafiłam na festiwal idealny.

Najważniejsze szczere chęci

Oprócz Reggae Festiwalu w Ostródzie i legendarnego festiwalu w Jarocinie, każdy z przeglądanych przeze mnie organizatorów zadbał w mniejszym lub większym stopniu o poinformowanie festiwalowiczów w kwestiach ekologii czy Zero Waste.

Orange Warsaw Festival zaprosił do EKOPUNKTU i zabaw upcyklingowych w Ekostrefie. Podczas imprezy działała grupa przeszkolonych eko-patroli (1). Na Open’er Festival mogliśmy znaleźć kącik eko planszówek, dystrybutory z wodą, selektywną zbiórkę odpadów. Organizatorzy obiecują całkowite wyeliminowanie plastiku w 2020 roku (2). Trzymamy oczywiście kciuki. Audioriver w Płocku chwalił się dostępem do wody, kubkami wielorazowego użytku, dbałością o recykling i ekologicznymi warsztatami (3).

Jurek Owsiak z kolei zaprezentował dział „Zaraz będzie czysto” (4), który jest dopieszczony pod każdym względem. Internetowy dział poświęcony ekologii i less waste na Pol’and’Rock może z powodzeniem służyć za przykład do naśladowania dla innych festiwali. Zachęcam do przeczytania całości ichniejszego ekoDekalogu, gdyż bez zbędnych złośliwości, niektórym może się ta wiedza przydać na co dzień. Z ciekawostek, na festiwalu można było zajrzeć do promującej ruch less waste Strefy Allegro, w której prym wiodły nasze zielone koleżanki Kasia Wągrowska i Szafa Sztywniary.

Tegoroczna edycja Rojkowego OFF’a również okazała się historyczna. Brama wejściowa na festiwal została wykonana z kontenerów, które służyły jednocześnie za pojemniki na odpady (5). W przyszłym roku mamy zastać tylko biodegradowalne naczynia i kubki wielorazowego użytku. Warto wspomnieć o Kazimiernikejszyn, który zaproponował ekoKUBKI (6), a strefa koncertowa udostępniła jedynie dania wegańskie i wegetariańskie. Bezpłatną wodę pitną było można spotkać na Kraków Live Festival, a to dzięki uprzejmości Wodociągów Miasta Kraków (7).

A w realu…

Niestety nie zawsze dobre chęci idą w parze z dobrą praktyką. Z relacji festiwalowiczów wiemy, że w większym lub mniejszym stopniu plastik był niestety wszędzie, a także zabrakło segregacji. Nie ukrywam, że wyczekuję zakazu sprzedaży plastikowych jednorazówek jak wybawienia. I cieszę się, że niektóre festiwale już przygotowują się na ten przełomowy punkt w polskiej historii opakowań. Wiele jednak zależy od naszej kultury osobistej. Jeśli każdy uczestnik pomyśli o tym, żeby nie szkodzić środowisku, to nasze festiwale będą zwyczajnie przyjemniejsze.

 


1 https://orangewarsawfestival.pl/pl/informacje/praktyczne-informacje

2 https://opener.pl/eko

3 https://noizz.pl/muzyka/bezplatna-woda-i-kubki-wielorazowego-uzytku-na-audioriver/melw3bj

4 https://polandrockfestival.pl/informacje/eko

5 https://www.chillizet.pl/Kultura/Muzyka/off-festival-jest-eko-duze-zmiany-na-festiwalu-17822

6 http://kazimiernikejszyn.pl/mniej-plastiku/

7 https://livefestival.pl/eko


Beata Borowiec - absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Na co dzień zajmuje się domem. Promuje zdrowe odżywianie, naturalne rodzicielstwo i zachowania proekologiczne. Członkini zespołu redakcyjnego Ekowyborca. W wolnej chwili prowadzi bloga - http://www.gajalovegaja.pl