01.11
2018

Ekologicznie na Wszystkich Świętych


W polskiej tradycji obchody dnia Wszystkich Świętych są niemal równie ważne, co obchody Wielkanocy czy Bożego Narodzenia. Ważne jest, żebyśmy celebrując pamięć o naszych zmarłych bliskich, zatroszczyli się również o jakość życia tych, którzy przyjdą po nas. Jak więc świętować, żeby zminimalizować nasz wpływ na środowisko?

Zadbaj o powietrze

Trudno wyobrazić sobie ten dzień bez setek zniczy rozświetlających cmentarze w chłodną, listopadową noc. Okazuje się jednak, że ten niezwykle popularny element tradycji, nie pozostaje bez wpływu na jakość powietrza. Jak donosi Skawiński Alarm Smogowy, przeprowadzone w dniu Zadusznym na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie badania wykazały znaczny wzrost zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w powietrzu. Wiele z tych związków uznawanych za rakotwórcze lub podejrzewanych o takie właściwości, uwalnianych jest do powietrza właśnie na skutek spalania parafiny, zwłaszcza tej o niskiej jakości. Jak możemy zminimalizować ten problem? Ograniczmy liczbę zniczy, które stawiamy na grobach oraz wybierzmy takie, które będą palić się możliwie jak najkrócej. Znicze wykonane z wosku sojowego lub pszczelego również będą stanowiły lepszą alternatywę.

Zostaw samochód w domu

Wzmożony ruch samochodowy i korki na drogach dojazdowych do nekropolii, również dokładają niechlubną cegiełkę do wszechobecnego smogu. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, zostawmy tego dnia samochód w domu, a w zamian wybierzmy komunikację miejską – w wielu miastach darmową tego dnia. Wyjątkowo piękna aura, która w tym roku nam towarzyszy zachęca również do spacerów. To także znakomity sposób by nie stracić czasu i nerwów na krążenie w poszukiwaniu miejsca parkingowego wokół cmentarza, a w zamian ograniczyć emisję samochodowych spalin.

Ogranicz odpady

W myśl hierarchii postępowania z odpadami niezwykle istotne jest ponowne wykorzystanie zasobów. Kupując znicze wybierzmy te, które mają wymienny wkład, dzięki czemu jeszcze wielokrotnie posłużą nam w przyszłości. Przysłużymy się również środowisku, jeśli postawimy na minimalizm – nie dajmy się ponieść szaleństwu kolorów i kształtów, cmentarnej rewii mody. Nieco mniej zniczy 0 nieco mniejszych rozmiarach oznacza mniejszą objętość odpadów, które należało będzie zutylizować po świętach. A skoro już o sprzątaniu mowa, zadbajmy o to, by odpady których wyprodukowania nie udało się uniknąć, trafiły do właściwych kontenerów.

ekologia_wszystkich_świętych

Postaw na naturę

Jesień obdarza nas bogactwem kolorów i kształtów. Orzechy, kasztany, żołędzie, kolorowe liście i suche trawy to idealne materiały do stworzenia ekologicznych, naturalnych dekoracji i wieńców. Niestety wciąż wielu z nas ulega pokusie dekorowania grobów sztucznymi kwiatami, wierząc w ich większą trwałość. Wystarczy jednak kilka tygodni zimowej pogody, by z kolorowe sztuczne kwiaty zyskały smętny, bury wygląd. Stąd już krótka droga na składowisko odpadów.

A może…

…wystarczy dłuższa chwila modlitwy lub głębokiej zadumy nad przemijaniem? Może, gdy zrezygnujemy z nadmiaru przedmiotów mających symbolizować pamięć o zmarłych, znajdziemy przestrzeń, by zanurzyć się we wspomnieniach o tych, którzy odeszli?… Niech w tym dniu przepełnionym refleksją nad przemijaniem towarzyszy nam również myśl o tym, co my pozostawimy po sobie kolejnym pokoleniom.