25.10
2016

Kuszą Cię hiszpańskie wakacje? Kliknij i ratuj lokalną przyrodę


Z czym kojarzą się Wam wakacje w Hiszpanii? Morze i złocisty piasek przesypujący się między palcami stóp? Tak, jasne. Ale Hiszpania ma nie tylko piękne plaże. To także jeden z największych w Europie obszar mokradłowy. Hiszpańska Doñana jest domem dla ponad 4000 gatunków zwierząt i roślin. Niestety, jeśli wejdzie w życie plan dalszego jej osuszania, może przestać istnieć. Ratuj to wyjątkowe miejsce na ziemi i podpisz petycję międzynarodowej organizacji WWF (KLIK!).

 

iberian-lynx-1203999_960_720Ostoja rysi iberyjskich to właśnie Donana

 

Region Doñana jest jednym z największych obszarów chronionych w Europie. To wyjątkowe miejsce na Ziemi jest ostoją ginących rysiów iberyjskich. A wiosną i jesienią daje schronienie i karmi ponad 6 milionów ptaków, które zatrzymują się tu podczas sezonowych migracji. Nic dziwnego, że przyrodnicy z całego świata starają się z całych sił ocalić dziką przyrodę i zachować ją dla przyszłych pokoleń.

Obecnie region Doñana jest chroniony przez niemal każdą możliwą formę ochrony. Jest tu park narodowy, obszar Natura 2000, rezerwat biosfery UNESCO oraz przyrodniczy obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponad 50 lat temu przyrodnicy z WWF kupili 6700 hektarów w Coto Doñana, aby zabezpieczyć ją przed zniszczeniem. Mimo tych wszystkich starań, Doñana ciągle jest zagrożona!

 

df083a6aaa9979c0f550f15f988c1704Groźba całkowitego wyschnięcia?

 

Przyrodniczy raj w niebezpieczeństwie

Po latach złego zarządzania, a w szczególności nadmiernego poboru wody, obszarowi Doñana grozi całkowite wyschnięcie mokradeł. Szkodliwe działania, w tym intensywne rolnictwo i regulacje rzek, spowodowały spadek poziomu wody na terenach podmokłych o 80 procent. Szacuje się, że przeprowadzono tam 1000 nielegalnych odwiertów, a na 3000 ha znajdują się nielegalne farmy, które przyczyniają się do nadmiernego poboru wody. Doñana jest chroniona przez kilka międzynarodowych umów, w tym Konwencję Dziedzictwa Światowego. Pomimo tego, rząd hiszpański nie chroni terenów parku przed szkodliwą działalnością przemysłową, zagrażającą wyjątkowym wartościom przyrodniczym obszaru. Brakuje planu gospodarki wodnej, która zapewniałaby ochronę rzeki i mokradeł.

 

image_167345_jpeg_800x600_q85Donana straciła już ponad 80% naturalnych bagien

 

Od początku XX wieku, Doñana straciła ponad 80 procent swoich naturalnych bagien, które są ostoją miedzy innymi flamingów. W ostatnich latach nielegalne i rabunkowe zużycie wody poważnie wpłynęło na jej przyrodę. Obecna sytuacja ma wpływ również na zdolność regionu do zapewnienia miejsc pracy i generowania dochodów. Przychody z turystyki szacowane są na 74 mln. euro na rok, w sektorze tym pracuje prawie 50 tysięcy osób. Cierpi na tym także kluczowa na tym obszarze branża rolna, w tym produkcja owoców. Hiszpania jest piątym co do wielkości producentem truskawek na świecie, aż 70% zbiorów pochodzi z tego obszaru. Pomimo i tak złego stanu na terenie Doñana, pojawiła się propozycja, aby ponownie pogłębiać znajdującą się tam rzekę Gwadalkiwir. Dalsze pogłębianie zwiększy degradację przyrody obszaru i może spowodować wpisanie na listę obiektów zagrożonych Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

flamingos-1099071_960_720Ponad 6 milionów ptaków straci miejsce migracji?

 

Ratuj Doñanę, nim będzie za późno!

Doñana jest unikatowa wśród obszarów chronionych w Europie. Jest jednym z najważniejszych terenów podmokłych na świecie, dającym schronienie milionom ptaków i zagrożonych gatunków zwierząt. Ochrona obszaru Doñana jest nie tylko ważna w wymiarze lokalnym czy krajowym, ma ona również międzynarodowe znaczenie. Doñana to miejsce zimowania ptaków oraz odpoczynku podczas wędrówki z Afryki do Europy” – biją na alarm przyrodnicy z międzynarodowej organizacji WWF.

Wejdź na stronę międzynarodowej petycji i ratuj Doñanę już dziś: KLIK!

 

donanaJeszcze nie jest za późno, by ocalić dom ponad 4000 gatunków zwierząt i roślin

 

Fot: wwf.org.uk

pinterest.com

actualidadviajes.com

andalucia.org

trianarts.com


Miłość do przyrody nie jest dla niej pustym frazesem. Ratuje przyrodę zawsze, gdy nie śpi, pracując dla jednej z organizacji ekologicznych, i w czasie wolnym. Uwielbia odkrywanie piękna i złożoności natury, na nowo każdego dnia.