07.08
2018

Najgorętsze lata w historii pomiarów to: 2015, 2016, 2017 i 2018!


Wyniki pomiarów przeprowadzonych przez amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA) wskazują, że w 2018 po raz kolejny mamy do czynienia z wyjątkowo wysokimi temperaturami. Tylko trzy lata były gorętsze od bieżącego roku: 2015, 2016 i 2017.

35185711042_3e8672ee7d_b

„Skutki zmian klimatycznych to już nie pojedyncze incydenty, ale niszczycielskie siły, które opanowały niemalże cały glob.” – powiedział w wywiadzie dla CNN Michael Mann, klimatolog i dyrektor Earth System Science Centre na stanowym Uniwersytecie w Pensylwanii.

Zmiany klimatyczne przejawiają się głównie w ekstremach pogodowych. Ale jeszcze lepszym dowodem na ich istnienie jest stały wzrost temperatur, z którym mamy obecnie do czynienia.

Pod koniec lipca NOAA opublikowała dane z pomiarów prowadzonych przez pierwsze półrocze bieżącego roku. W podsumowaniu raportu można przeczytać:

„Pierwsza połowa 2018 charakteryzowała się cieplejszymi a nawet dużo cieplejszymi niż przeciętne warunkami na powierzchni ziemi i oceanów. Rekordowo ciepło było w poszczególnych częściach oceanów i w rejonie Morza Śródziemnego. Nowa Zelandia oraz niewielkie obszary Północnej Ameryki, Azji i Australii również odnotowały rekordowo wysokie temperatury. Chłodniejsze niż normalnie warunki panowały jedynie we wschodniej i środkowej części Pacyfiku, środkowej części Oceanu Indyjskiego, zachodniej Rosji i wschodniej Kanadzie. Jednocześnie żaden z tych regionów nie odnotował rekordowo niskich temperatur.

Biorąc pod uwagę cały glob, temperatura powierzchni ziemi i oceanów w miesiącach styczeń – czerwiec 2018r. była o 0,77 stopnia Celsjusza wyższa od przeciętniej odnotowanej w XX wieku, oraz czwartą najwyższą od czasu prowadzenia pomiarów, tj. od 1880r. Średnia powierzchnia temperatury ziemi była piątą najwyższą od czasu prowadzenia pomiarów, a różnica pomiędzy nią a średnią wynosiła +1,19 stopnia Celsjusza. Podobnie rzecz się ma z temperaturą oceanów: piątą najwyższą odnotowaną, o 0,60 stopni Celsjusza wyższą od średniej z pomiarów.

Temperatura na pięciu z sześciu kontynentów w pierwszym półroczu br. znajdowała się w przedziale najwyższych z odnotowanych. W przypadku Europy, Afryki i Oceanii wyniki pomiarów znalazły się w zakresie pięciu najwyższych od czasu rozpoczęcia ich rejestracji, tj. od 1910.”

Klimatolodzy biją na alarm. Ostatnie dni przynoszą nam kolejne doniesienia o ekstremach pogodowych i rekordowych temperaturach na całym globie. Dziesiątki ludzi zginęło, a tysiące hospitalizowano. Niestety, media nadal nie przywiązują wagi, by informować społeczeństwo o związku między aktualną pogodą a kryzysem klimatycznym, z jakim mamy do czynienia.

„Oczywistym jest, że te upały i powodzie to wynik zmian klimatycznych.” – twierdzi Caroline Rance, kampanierka z organizacji Friends of the Earth Scotland. „W Anglii mamy rekordowo wysokie temperatury, podobnie jak w innych regionach świata, dokładnie tak, jak przewidzieli to klimatolodzy. A ich niszczycielskie konsekwencje dotknęły tysiące ludzi na całym globie.”

Tekst źródłowy: https://www.commondreams.org/ z dn. 28.07.2018, opracowanie Xebola