06.05
2019

Polskie miasta wypowiadają wojnę plastikowi!


Ostatnie dwa lata przyniosły kolosalną zmianę świadomości w zakresie szkodliwego wpływu plastiku na środowisko naturalne. Wiedza ta dotarła również do urzędników miejskich, którzy coraz częściej podejmują działania proekologiczne na szczeblu samorządowym. Czy już niebawem na mapie Polski pojawi się miasto, które szczycić się będzie tytułem “Gminy Zero Waste”?

Legnica zrywa z plastikiem

7 marca 2019 roku, Urząd Miasta Legnica zainaugurował kampanię pod hasłem “Zrywam z plastikiem”. Celem akcji jest zachęcenie legniczan do ograniczenia stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z plastiku, w tym reklamówek, słomek, kubków jednorazowych czy butelek. W ramach kampanii powstały: dedykowana projektowi zakładka na portalu miejskim, grupa na Facebooku oraz spot promocyjny, który można obejrzeć tutaj. Urząd Miasta ma również w planach różnorodne działania edukacyjne, informacyjne, współpracę z legnicką gastronomią, instytucjami kultury i stowarzyszeniami. Akcja potrwać ma do końca roku.

Wałbrzych mówi stop plastikowi

Znacznie śmielej sprawę rozwodu z plastikiem potraktowali włodarze Wałbrzycha. Z dniem 1 maja 2019 miał zostać wprowadzony całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach przez miasto organizowanych. Zakaz obejmował będzie również używanie jednorazowego plastiku w działaniach realizowanych przez podmioty zewnętrze, a dotowanych z miejskiego budżetu (źródło: www.um.walbrzych.pl). Oznacza to, że miasto nie będzie uczestniczyło finansowo w jakichkolwiek przedsięwzięciach, w ramach których wykorzystywany miałby być jednorazowy plastik, a stosowne klauzule wprowadzane są systematycznie do kolejnych umów. To się nazywa działanie bez kompromisów!

Gdańsk bez plastiku

Gdańsk, zamiast radykalnych kroków, postawił na edukację i zachęcanie mieszkańców do proekologicznych postaw. Kampania “Gdańsk bez plastiku” zainaugurowana została przez Aleksandrę Dulkiewicz 28 lutego 2019 roku. Urząd Miasta ma w planach różnego rodzaju działania, które mają przypominać i promować założenia akcji i ekologiczne działania, m.in. konkursy plastyczne dla uczniów, pilotażowe projekty dla rodzin, które chcą zmienić swoje nawyki i wyeliminować plastik z użycia, konkursy w mediach społecznościowych czy pikniki dla mieszkańców (źródło: www.gdansk.pl). Drogowskazem dla Gdańszczan ma być 10 zasad opracowanych przez urzędników miejskich, a zachętą do podjęcia działań – deklaracja partycypacji w projekcie. Z ciekawością oczekujemy rezultatów!

Kraków przyjmuje uchwałę 

Na posiedzeniu w dniu 10 kwietnia Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę pod hasłem “Kraków bez plastiku”, która zakłada eliminację plastiku w Urzędzie Miasta i jednostkach zależnych. Zniknąć mają jednorazowe sztućce i kubeczki, plastikowe butelki na wodę, catering w plastikowych opakowaniach, plastikowe gadżety promocyjne oraz plastikowe torby, siatki, folie. Ponadto, w urzędach mają pojawić się kosze do segregowania odpadów, zamiast wody butelkowanej promowane będzie picie wody z kranu a w drukarkach używany ma być papier pochodzący z recyklingu. Uchwała to jednak zaledwie podjęcie do wezwania działań – teraz wszystko w rękach prezydenta Majchrowskiego.

Gmina Zero Waste?

Pomysł, by miasto działało zgodnie z filozofią “zero waste” nie jest pomysłem nowym. Około 400 miast z całej Europy podjęło już wyzwanie radykalnego ograniczenia produkowanych odpadów i przystąpiło do wdrażania programu “Zero Waste Cities”. Czy w Polsce również znajdą się odważne samorządy, które podniosą rękawicę?

Mamy to! Parlament Europejski poparł zakaz sprzedaży plastikowych jednorazówek!


Absolwentka biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i doktorantka w dziedzinie nauk społecznych. Na co dzień prowadzi warsztaty i szkolenia o tematyce ekologicznej. Współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste i autorka bloga http://ekologika.edu.pl. Kocha górskie wędrówki.