09.01
2017

Uwaga alarm smogowy! Kto dziś pojedzie darmową komunikacją miejską?


“To jest największy problem polityczny i społeczny Polski. O tym powinni gadać non stop w jednej i drugiej telewizorni, a politycy powinni się prześcigać w proponowaniu i wdrażaniu rozwiązań” – pisał wczoraj na swoim facebookowym profilu Adam Wajrak. Nie bez powodu.

SmogWg WHO na 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast, 33 leżą w Polsce. 

Alarm smogowy

Utrzymująca się nad Polską fala arktycznego powietrza, połączona z brakiem wiatru sprawiły, iż poziom smogu osiągnął w wielu miejscowościach nieodnotowane wcześniej wartości. W niektórych stacjach pomiarowych dopuszczalne normy zostały przekroczone o 1000%.

Stołeczni urzędnicy apelują o pozostawanie w domach, jeśli mamy taką możliwość, oraz powstrzymywanie się przed aktywnością fizyczną na zewnątrz. W związku z rekordowym poziomem zanieczyszczenia powietrza, warszawskie władze zadecydowały o wprowadzeniu w poniedziałek 9 stycznia darmowej komunikacji miejskiej. Podobne decyzje podjęły również  inne polskie miasta. Bezpłatny transport zapewniają dziś również Kielce oraz Kraków.

Smog niszczy zdrowie

Na niebezpieczeństwo związane z taki wysokim zanieczyszczeniem już w niedzielę rano uwagę zwracali przedstawiciele Warszawskiego Alarmu Smogowego: “Macie maski? Jest tragicznie!”

“W całej Warszawie jest bardzo źle, czuć smród mimo zamkniętych okien. Od wczoraj zanieczyszczenie powietrza stopniowo się zwiększa. Najpierw na przedmieściach, później doszło też do dzielnic centralnych.”

Ekolodzy oraz lekarze od dłuższego czasu apelują, aby władze miast informowały mieszkańców o zanieczyszczeniu smogiem. Sugestie, listy i wnioski pozostają bez odpowiedzi. Jednocześnie polskie zasady informowania o zanieczyszczeniu powietrza są najbardziej liberalne w Europie. Według rozporządzenia ministra środowiska z 2013 roku, miasta mają obowiązek informowania mieszkańców o zagrożeniu gdy poziom pyłów przekracza 200 mikrogramów na metr sześcienny. Alarm ogłasza się dopiero przy 300 mikrogramach, podczas gdy zdaniem ekspertów z WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) poziom pyłów nie powinien przekraczać 50 mikrogramów, gdyż wyższe stężenia są niebezpieczne dla zdrowia. W praktyce niektóre miasta nie podejmują w ogóle żadnych działań, a zaskoczeni mieszkańcy wiedzę o zagrożeniu czerpią z mediów społecznościowych.

Rozwiązania

Ograniczenie ruchu aut, zdecydowane ograniczenie palenia węglem i drewnem, walka z paleniem śmieci – to tylko kilka propozycji Warszawskiego Alarmu Smogowego na ograniczenie wpływu toksycznego smogu na nasze życie i zdrowie. Poniżej pozostałe postulaty.

Smog

A jak u Was wygląda sytuacja? Czy smog zepsuł powietrzne w Waszej okolicy?