10.08
2017

Naukowcy ostrzegają: życie na Ziemi może być zagrożone


W czasopiśmie naukowym Nature Climate Change ukazały się ostatnio dwa ważne artykuły. Ich autorzy dowodzą, że szanse na nieprzekroczenie niebezpiecznych dla życia na naszej planecie temperatur, maleją z każdym dniem.

ocieplenie klimatu

Pierwszy z artykułów przedstawia wyniki analizy statystycznej dotyczącej procesu ocieplania się klimatu. Zgodnie z nimi prawdopodobieństwo, że ludziom uda się do końca tego wieku nie przekroczyć wzrostu temperatury o 2 st.C wynosi mniej niż 5%, a o 1,5 st.C – nawet mniej niż 1%!
„Nie wiemy, jaka przyszłość nas czeka. Nasze badanie to potwierdza. Potwierdza ono również, że bardziej optymistyczne scenariusze, które kiedyś brano pod uwagę, raczej nie zostaną zrealizowane.” – mówi statystyk Adrian Raftery z Uniwersytetu w Waszyngtonie, który wraz z naukowcami z Kalifornii i Santa Barbara brał udział w tym badaniu.

Drugie badanie, przeprowadzone przez uczonych z Niemiec i Kolorado, polegało na obliczeniu dotychczas wyemitowanych ilości gazów cieplarnianych. Okazuje się, że nawet jeśli dziś zaprzestaniemy zwiększania stężenia węgla w powietrzu, to i tak pod koniec wieku temperatura na naszym globie wzrośnie o 1,3 st. C.

„Oba artykuły to kolejne potwierdzenie faktu, że znajdujemy się w dużo gorszej sytuacji niż sądziliśmy.” – twierdzi Bill McKibben, amerykański dziennikarz i ekolog. „Ta droga prowadzi prosto do katastrofy spowodowanej globalnym ociepleniem. A odpowiedź naszych polityków na tą sytuację jest, delikatnie mówiąc, niewystarczająca.”

Tekst źródłowy: ecowatch.com z dn. 1.08.2017, opracowanie: Xebola