08.12
2014

Etyczna moda od podszewki


Czy w Polsce da się tworzyć etyczną modę? Co to znaczy – „etyczna moda“? Czy etyczna moda może być inspirowana futurystycznymi technologiami? W jaki sposób kupując ubrania można wspierać ochronę nadwiślańskich ptaków? Polscy projektanci opowiadają o kulisach swoich kolekcji w e-booku ALTWEAR, opublikowanym na platformie www.mintu.me, integrującej rynek produktów i usług ekologicznych i społecznych.

mintume

ALTWEAR stanowi zbiór wywiadów z twórcami takich marek jak Mañana Clothes, Data Aura, Ola Bąkowska, One’s Tyvek Bags & Cases oraz twórcami projektu WISŁAKI – pierwszego w Polsce crowdfundingu modowego. E-book ALTWEAR jest publicznie dostępny na stronie www.mintu.me/czytaj.
„Etyka w modzie pomału, ale nieubłaganie, wkracza do głównego nurtu produkcji ubrań. Każda koszulka, każda para spodni niesie za sobą jakąś historię – to może być historia wyzysku pracowników w fabrykach, pracujących za głodowe stawki, degradacji środowiska przez zanieczyszczenia powstałe przy produkcji
i masę odpadów. Ale to może być też historia zupełnie odwrotna – projektanci, z którymi współpracujemy, udowadniają, że to jest możliwe, i to u nas, w Polsce. Chcemy pokazać ich historie i zainspirować w ten sposób więcej osób do zarówno tworzenia, jak i kupowania ubrań, które nie tylko są etyczne, ale również wysokiej jakości“ – mówi Łukasz Makuch, współwłaściciel mintu.me.

Synthetic_el. kolekcji 2„Etyczna moda w wydaniu Uncommon to ubrania produkowane z certyfikowanych dzianin, które nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji np. metali ciężkich. Używamy dzianin z certyfikatami OEKO-TEX Standard 100. Poza tym niezwykle ważny jest dla mnie sam proces produkcji, szycia. Dbamy o pracowników, miejsce pracy, staramy się aby wszystko odbywało się z poszanowaniem ludzi i środowiska naturalnego. Na pytanie czy warto, każdy pewnie odpowie sobie sam po wypróbowaniu naszych ubrań. Ja twierdzę, że zawsze warto nosić ciekawe, mające swoją dobrą historię ubrania” – mówi Lidia Panfil, twórczyni marki Uncommon, w jednym z wywiadów zawartych w ALTWEAR.

Kolekcje projektantów przedstawionych w ALTWEAR są dostępne na mintu.me w sekcji MODA – www.mintu.me/moda.