09.11
2016

DiCaprio w obronie… płaszczek i rekinów!


Leonadro DiCaprio wspiera ochronę tygrysów, słoni, wilków, ginącej Puszczy Amazońskiej i oceanów. Tym razem włączył się w działania na rzecz ocalenia… płaszczek i rekinów. DiCaprio wraz ze swoją fundacją i przyrodnikami powołał organizację – Globalne Partnerstwo dla Rekinów i Płaszczek: KLIK!

Rekiny postrzegamy zwykle jako krwiożercze bestie, zagrażające ludziom. I choć w ciągu roku od ich ataku ginie kilku do kilkunastu osób, to jednocześnie ludzie zabijają ich w tym samym czasie od 63 do 273 milionów! Nielimitowane i nieudokumentowane połowy sprawiają, że ma jednoznacznych danych na temat skali poławiania tych gatunków. Strach i niechęć, jakimi ludzie darzą rekiny i płaszczki, przyczyniają się do tego, że obecnie co 5. ich gatunek jest zagrożony wyginięciem.

 

126173091_81a7a24b3b_o

 

Wrażliwy jak… rekin

Wbrew pozorom rekiny to gatunki wrażliwe: powoli rosną, późno dojrzewają, a na świat wydają niewielką liczbę potomstwa. Rekiny prowadzą zwyczajnie wolniejszy tryb życia. Jeden z ich przedstawicieli, rekin polarny (nazywany również grenlandzkim) rośnie średnio 1 cm rocznie i finalnie osiąga nawet 5 metrów długości! Jednak nie imponujące rozmiary robią największe wrażenie, ale jego wiek. Naukowcy z uniwersytetu w Kopenhadze dowiedli, że rekin ten może żyć nawet 500 lat! jak dotąd najdłużej żyjący rekin grenlandzki miał… 392 lata. Zwierzęta te dojrzewają płciowo i zaczynają się rozmnażać dopiero w wieku… 80 lat.

 

leonardo-d-leonardo-dicaprio-9210759-1280-1024

 

 

Pomoc potrzebna od zaraz

Rekiny i płaszczki późno dojrzewają i wydają na świat niewiele potomstwa. Odbudowa ich stad wymaga wiele czasu. Tymczasem na świecie nie ma jeszcze morskich rezerwatów tworzonych specjalnie dla płaszczek i rekinów. Rekiny giną. Zabijane są, bo pozyskuje się ich płetwy, olej z wątroby, skóra, mięso, a z płaszczek – pokrywy skrzelowe. Popularne jest obcinanie rekinom płetw (ang. finning) jeszcze na pokładach statków, podczas gdy żywe zwierzęta wyrzuca się do morza i skazuje na okrutną śmierć. Do takiego marnotrawstwa zachęca wysoka cena płetw rekina (ważnego składnika azjatyckiej zupy azjatyckiej oraz stosowanych w medycynie naturalnej specyfików ze sproszkowanej chrząstki), kontrastująca z niską rynkową wartością jego mięsa.

 

16104091945_c81445abc9_k

 

Globalne Partnerstwo dla Rekinów i Płaszczek

Organizacja, której współzałożycielem jest DiCaprio, chce rozwiązać największe problemy i zagrożenia płaszczek i rekinów. Postuluje wprowadzenie całkowitego zakazu odcinania płetw rekinom na morzu, wprowadzenie limitów połowowych na rekiny i płaszczki oraz wprowadzenie regionalnych form ochrony ich zagrożonych gatunków.

Globalne Partnerstwo dla Rekinów i Płaszczek (KLIK!) chce zwiększyć dostępność danych o tym, w jakiej ilości i jakie gatunki są poławiane. Gdzie się je sprzedaje i gdzie kupuje, na całym świecie. Przyrodnicy i aktywiści chcą edukować lokalne społeczności, a z drugiej strony lobbować za wprowadzeniem regulacji prawnych, które będą skutecznie chronić płaszczki rekiny. By przetrzebione populacje mogły się na spokojnie odbudować, w rekinim tempie. A ginące gatunki, przestały być ginące. Cele są szczytne i ambitne, trzymamy kciuki (lub płetwy)!

 

Źródło zdjęcia głównego: inhabitat.com


Miłość do przyrody nie jest dla niej pustym frazesem. Ratuje przyrodę zawsze, gdy nie śpi, pracując dla jednej z organizacji ekologicznych, i w czasie wolnym. Uwielbia odkrywanie piękna i złożoności natury, na nowo każdego dnia.