25.10
2016

Dziś Dzień Kundelka!


Kto wie o tym, że dziś właśnie Dzień Kundelka? Ile razy słyszeliście, że to właśnie kundelki są najukochańszymi z psów? Zapewne na tyle często, że coś musi w tym być.

Najbardziej wierne i mądre, najlepsi przyjaciele… Zwolennicy kundelków wiedzą, co mówią. To właśnie kundelek, a nie żaden inny pies doczekał się swego własnego pomnika. Ba, żeby to jednego!

 

dog-140209_640Kundelki – najczęściej krzywdzone. I najbardziej kochające?

 

Najsłynniejszy pomnik na cześć kundelka znajduje się zatem w miejscowości Mango we wschodnim Piemoncie. Napis u stóp postumentu głosi: Kocham ludzi bez względu na kolor skóry i kraj pochodzenia./Dziękuję temu, kto mi da kawałek chleba./Nie jestem zdolny do nienawiści, umiem przebaczać i jestem tylko psem.

Polski pomnik kundelka możecie spotkać w Krakowie, na Bulwarze Czerwieńskim. Wierność ukazanego na nim Dżoka przeszła do legendy – przez rok czekał na swego zmarłego właściciela, który przechodząc wraz z psem przez ulicę stracił przytomność, a potem zmarł w szpitalu. Ostatecznie po rocznym oczekiwaniu Dżok dał się obłaskawić i pokochał nową właścicielkę. Gdy to ją z kolei utracił sześć lat później, wolał uciec niż żyć w schronisku. Ta ucieczka kosztowała go życie.

 

dog-beach-962409_640Pełne temperamentu, inteligentne i radosne – to właśnie kundelki!

 

Kundelki mają wielką potrzebę kochania i bycia z człowiekiem, któremu za bliskość odpłacają bezwzględnym oddaniem. A jednak to one są najczęściej mieszkańcami schronisk. Łatwo nabywane, a potem jeszcze łatwiej porzucane, spędzające całe lata na łańcuchach, a wreszcie najczęściej maltretowane – to one, właśnie psy wielorasowe. A przecież są często najwierniejszymi przyjaciółmi ludzi samotnych i starszych, tak wiele mają do zaoferowania.

Jakie walory mają kundelki?

  • Z racji, że mają za sobą długą tradycję skazującą je na samodzielne “radzenie sobie”, są psami żywymi i bardzo inteligentnymi.
  • Często są zdrowsze od swych rasowych kuzynów – o ile te drugie są selekcjonowane w celu pozyskania pożądanych dla rasy cech, kundelki są zwykle zdrowsze i odporniejsze, co przekłada się na ich dłuższy żywot, przyjaźniejszy charakter oraz mniejszą ilość zaburzeń.
  • Są niepowtarzalne – każdy kundelek jest jedyny w swym rodzaju, na pewno trudno pomylić swego psa z innym, jeżeli ma się kundelka.
  • Są radosne i pełne żywego temperamentu.

 

10406577_423427721200839_5979443944083644465_nZdjęcie ze strony organizacji Ratujemy Kundelki: KLIK!

 

Z racji, że to właśnie kundelki stanowią 99% mieszkańców schronisk, warto właśnie tam udać się wybierając dla siebie psa. Oczywiście bardzo wiele z podopiecznych schronisk ma za sobą traumatyczne przeżycia, które mogą spowodować początkowe problemy behawioralne. Jednak uderzające jest, jak szybko kundelki po przeżyciach dochodzą do równowagi, gdy otrzymają szansę na kochający dom. Tu przypomnijmy choćby szczególną resocjalizację w więzieniu w Bolkowicach: KLIK! Tak czy inaczej, adoptując psa, który lata szczenięce ma za sobą, trzeba pamiętać o szczegółowym zapoznaniu się z informacjami o jego przeszłości, charakterze i upodobaniach. Przygarnięcie psa to przecież wielka odpowiedzialność.

Jeżeli wzdragamy się przed przyjęciem pod swój dach psa z trudną przeszłością, zawsze możemy wybrać takiego, który stracił właściciela. Idealne zwierzaki do adopcji. Znające zasady życia z człowiekiem, zachowujące czystość, bez traumatycznej przeszłości. Gotowe , po dniach żałoby, pokochać na nowo – takie właśnie psy znajdziecie na facebookowej grupie Osierocone zwierzaki: KLIK!

 

dog-958760_640Mieszaniec to co innego niż kundelek

 

Jakiegokolwiek psa nie wybierzemy, warto zawsze pamiętać znanej nauce z “Małego Księcia”: Stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś. Uczmy tego zwłaszcza swe dzieci, gdy marzą o posiadaniu ukochanego czworonoga. By uzmysłowić dziecku, co się wiąże z posiadaniem zwierzęcia, nim pojawi się ono w domu, można nawet skorzystać ze specjalnej aplikacji: KLIK!

Dzień Kundelka został powołany z inicjatywy istniejącego kiedyś Stowarzyszenia Przyjaciół Kundelka z Warszawy. Datę 25 października wybrano nieprzypadkowo: to dzień, w którym obchodzi się Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Chrońmy tak liczne wokół nas wielorasowce przed krzywdą, samotnością i obojętnością. To najgorzej traktowana przez ludzi grupa psów – zupełnie na taki los niezasługująca.

 

Źródła:

ekokalendarz.pl

hauward.pl


Ekoprowincjuszka, która ciągle uczy się czegoś nowego. Gdy się zmęczy, ucieka na rower albo do lasu.