16.08
2016

Egzotyczne wakacje w zgodzie z naturą?


Wakacji czas, wymarzony urlop, egzotyczna podróż, przygoda i dzika przyroda. Jak spędzać wolny czas w dalekich krajach, w zgodzie z naturą? Sprawdź, czym się kierować, by nie przyczyniać się do okrucieństwa wobec dzikich zwierząt i niszczenia lokalnej przyrody.

Tajlandia. Wydawałoby się, że kraj ten jest rajem dla tygrysów. W końcu, w którym miejscu na świecie znajdziemy więcej „Świątyń tygrysa”, czy „tygrysich ogrodów zoologicznych” niż tutaj? Prawda bywa jednak bardzo brutalna. Popularne atrakcje turystyczne, które mogą wydawać się beztroską rozrywką bardzo często kryją za sobą historie, z których urlopowicze nie zdają sobie sprawy.

 

Świątynia tygrysa w Kanchanaburi, Tajlandia

Ośrodki, które mają rzekomo pomagać tygrysom, bywają miejscami, w których dzikie zwierzęta są siłą zmuszane do podporządkowywania się człowiekowi. Dotyczy to np. tzw. „świątyń tygrysa” i „tygrysich ogrodów zoologicznych” w Tajlandii. Dzikie koty są tam więzione w ciasnych klatkach lub przywiązywane łańcuchami, gdzie godzinami leżą nieprzytomne na słońcu, pozując turystom do zdjęć. Codzienność stanowi tam wyrywanie pazurów, a także zabieranie potomstwa, aby odwiedzający mogli się do nich przytulić, nakarmić je lub zrobić sobie zdjęcie.

 

dolphin-358382_960_720Kolejna atrakcja do unikania – pokazów z udziałem dzikich zwierząt

 

Dzikie zwierzęta to nie pluszaki

Kolejnymi popularnymi atrakcjami, których lepiej unikać, są przejażdżki na słoniach oraz oglądanie pokazów z udziałem wytresowanych dzikich zwierząt. Turyści kuszeni wizją niezapomnianego przeżycia płacą za męczenie zwierząt, które często są doprowadzane do granic swoich możliwości. Dotyczy to np. wizyt w delfinariach. Zwierzęta w takich ośrodkach tylko pozornie wydają się być zadowolone z zabawy z treserami, jednak życie w betonowych basenach, skazuje je na duże cierpienie. Delfiny porozumiewają się ze sobą za pomocą echolokacji, dlatego w sztucznych zbiornikach przebywają w nieustającym hałasie fal odbijających się od ścian basenu. O tym, że nie są to warunki dla nich sprzyjające może świadczyć fakt, że w naturze mogą żyć nawet kilkadziesiąt lat, natomiast w niewoli często nie dożywają 10.

 

Rzeźbione figurki z kości słoniowej, sklep z pamiątkami w Namibii© WWF / Folke Wulf

 

Krwawe pamiątki z wakacji

Zasadą, o której warto pamiętać jest niekupowanie pamiątek w formie ozdób, ubrań, dodatków ze skór zagrożonych zwierząt, a także spreparowanych okazów. Wówczas nabywca nie tylko popełnia przestępstwo, ale również wspiera zorganizowane grupy przestępcze, a nawet terrorystyczne. Kupujący nie jest w stanie ustalić, czy dany przedmiot został wykonany z zagrożonego gatunku. Dlatego powinna obowiązywać zasada, nie kupujemy pamiątek wykonanych z dzikich zwierząt. Nie zdajemy sobie bowiem sprawy z tego, że pieniądze uzyskane przez kłusowników, przeznaczane są często na wspieranie działań wojennych. Na świecie w wyniku popytu na kość słoniową, średnio co 15 minut z rąk kłusowników ginie jeden przedstawiciel tego gatunku. Nie kupujmy też medykamentów, szczególnie tradycyjnej medycyny chińskiej, które mogą zawierać części zagrożonych tygrysów, nosorożców i wielu innych gatunków zwierząt.

Bezwarunkowy zakaz powinien również dotyczyć kupna żywych, egzotycznych zwierząt takich jak np. papugi czy żółwie, ale też ssaki. Zazwyczaj pochodzą one z przemytu, a uzyskane przez sprzedawców pieniądze trafiają do kłusowników i są przeznaczane na dalsze, nielegalne odławianie zwierząt. Tym samym doprowadzają do wyginięcia zagrożonych gatunków w naturze.

Przypominamy filmik kampanii ginacegatunki.pl ukazujący, w jaki sposób powstają przedmioty wykonane z gatunków zwierząt chronionych prawem:

 

 

Śmieci, uwaga, niebezpieczeństwo!

Podczas wakacyjnego wypoczynku należy również szczególną uwagę zwracać na pozostawiane śmieci. Mają one negatywny wpływ na ekosystemy i organizmy żywe. Dotyczy to przede wszystkim morskich zwierząt, które mogą np. połknąć foliowy worek, co może zakończyć się śmiercią zwierzęcia. Nie powinniśmy też porzucać odpadków po skończonym posiłku. W ten sposób przyzwyczajamy zwierzęta, do tego, że ludzie dostarczają im pokarm. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku niedźwiedzi, chociażby w polskich górach, gdzie porzucanie resztek żywności, prowadzi do sytuacji konfliktowych z człowiekiem i często kończy się tragicznie dla niedźwiedzi. Niedźwiedzie przyzwyczajone do zjadania pozostałości po naszych posiłkach, mogą zacząć domagać się jedzenia od turystów. Gdy staną się niebezpieczne dla człowieka, mogą zostać odłowione z natury i resztę życia spędzić w niewoli.

 

Pawiany na wysypisku śmieci, południowa Afryka – © Martin Harvey / WWF

 

Twoje wakacyjne wybory mają wielką moc. Odwiedzając ośrodki, w których dzieje się krzywda zwierzętom, kupując pamiątki z zagrożonych gatunków, napędzamy popyt na tego typu usługi, wspieramy działania kłosowników i przyczyniamy się do wymierania zagrożonych gatunków zwierząt.

Odwiedź WWF Polska na Instagramie i zobacz, czego nie robić dzikim zwierzętom podczas egzotycznych podróży: KLIK!


Miłość do przyrody nie jest dla niej pustym frazesem. Ratuje przyrodę zawsze, gdy nie śpi, pracując dla jednej z organizacji ekologicznych, i w czasie wolnym. Uwielbia odkrywanie piękna i złożoności natury, na nowo każdego dnia.