28.09
2016

Na ratunek orangutanom!


Orangutany mogą wyginąć w ciągu najbliższych 10 lat. W ciągu ostatnich 60 lat, wyginęła połowa populacji orangutanów żyjących na Borneo, które jest najważniejszą ostoją tego gatunku.

Nielegalna, ogromna w swoim zasięgu, wycinka lasów tropikalnych spowodowała, że te wspaniałe zwierzęta, tak podobne do ludzi, mogą już wkrótce wyginąć. Czy jest jeszcze nadzieja na ich ocalenie?

 

baby-orangutan-1056338_960_720

 

Orangutany, czyli „ludzie z lasu”

Orangutany to niezwykle łagodne i przyjacielskie zwierzęta. Badania potwierdzają, że emocjonalność orangutanów jest podobna do naszej. Te zwierzęta cierpią i cieszą się jak ludzie. W języku malajskim słowo „orangutan” oznacza „człowieka z lasu”. Nie bez powodu – orangutany są jednymi z najbliższych krewnych człowieka!

Ich naturalnym domem są lasy na Borneo. Orangutany mieszkają na drzewach, przemieszczają się przechodząc z jednego drzewa na drugie, unikając schodzenia z nich. Jeszcze dwadzieścia lat temu las pokrywał prawie całą wyspę. Orangutany mogły przemierzyć ją ze wschodu na zachód nie schodząc z drzew. Dziś to niemożliwe.

 

animals-1088378_960_720

 

Wycinane lasy, ginący dom

Najważniejszym problemem na Borneo, zarówno dla orangutanów jak i setek innych gatunków zwierząt, jest nielegalna wycinka lasów. W ciągu ostatnich 20 lat, obszar, które zamieszkiwały skurczył się o ponad 55%! W tym czasie tysiące zwierząt straciły nie tylko swój dom ale i życie. W ciągu ostatnich 25 lat wycięta została ponad ¼ lasów Indonezji. To obszar porównywalny do powierzchni całych Niemiec!

Indonezyjskie lasy wycinane są najczęściej pod uprawę palmy olejowej. Plantatorom nie zawsze opłaca się jednak las wycinać. Czasem łatwiej, szybciej i taniej jest las spalić. W Indonezji pożary lasów są najczęściej wzniecane właśnie po to, by pozbyć się lasu i założyć plantację palm olejowych.

Olej palmowy znajduje się obecnie w większości kosmetyków, wielu produktach żywnościowych, a także jest wykorzystywany w gastronomii i jako biopaliwo. Zamiast tego oleju możemy sięgać po jego lokalne i zdrowsze zamienniki, dostępne także w Polsce. Starajmy się też wyeliminować olej palmowy z kuchni, a u producentów sprawdzajmy, skąd pochodzi olej, który znajduje się w ich produktach i czy posiada odpowiedni certyfikat.

 

orang-utan-1464019_960_720

 

W ośrodkach rehabilitacji jest nadzieja!

Kolejnym zagrożeniem dla tych małp jest handel żywymi orangutanami lub ich częściami. Tysiące zwierząt zostało już nielegalnie wywiezionych do Tajwanu i innych obszarów Indonezji. Czaszka orangutana kosztuje na lokalnym bazarze około 70$, młode zwierzę osiąga wartość 30 000$.

Kiedy ginie las i gdy zostaje już ostatnie drzewo do ścięcia, na jego szczycie szuka schronienia samica orangutana z małym. Za żadne skarby nie da sobie odebrać dziecka. Jedynym sposobem, żeby dobrać się do matki jest ją zabić. Więc strzelają. Zabita samica spada na ziemię, a dziecko wczepione w sierść, nie chce jej puścić. Maluch nie ma szansy na przeżycie bez opieki matki. Jeśli będzie mieć odrobinę szczęścia, trafi do jednego z ośrodków dla orangutanów, prowadzonego przez organizacje pozarządowe. Jeden z takich ośrodków znajduje się w Tuanan na terenie Rezerwatu Mawas na Borneo. Ośrodek prowadzi Fundacja BOS, która od 13 lat pomaga orangutanom w potrzebie i bada ich dziko żyjącą populację. Przyrodnicy prowadzą rehabilitację zwierząt, które trafiły do ośrodka w dzieciństwie lub wychowywały się w ludzkich domach. Orangutany te zazwyczaj nie mają wykształconych umiejętności, które pozwalają przetrwać zwierzętom w naturze. Pracownicy i wolontariusze fundacji obserwują dziko żyjące orangutany i uczą swoich podopiecznych naturalnych zachowań społecznych i zdobywania pokarmu.

 

orang-utan-1464014_960_720

 

Orangutan jest gatunkiem “parasolowym”. Chroniąc orangutana, przyrodnicy chronią teren przez niego zamieszkiwany, a więc najcenniejsze lasy deszczowe, zielone płuca Ziemi. Poznaj bliżej orangutany z Tuanan i działania przyrodników na rzecz ich ochrony (KLIK!).


Miłość do przyrody nie jest dla niej pustym frazesem. Ratuje przyrodę zawsze, gdy nie śpi, pracując dla jednej z organizacji ekologicznych, i w czasie wolnym. Uwielbia odkrywanie piękna i złożoności natury, na nowo każdego dnia.