26.08
2016

Już jutro ogólnopolski marsz na rzecz praw zwierząt – Szczecin


27 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień na rzecz Końca Gatunkowizmu. Marsze protestacyjne będą organizowane w różnych miastach świata. Jeden z nich odbędzie się o godzinie 14-tej, na szczecińskim Placu Solidarności.

 

13612293_1204179092966872_666951263151275287_n

 

Bez względu na różnice istniejące pomiędzy gatunkami, jest jeden fakt niepodważalny: wszystkie istoty świadome są równe jeżeli chodzi o doświadczanie cierpienia. Nieistotne jest, do jakiej „rasy”, płci, czy gatunku należymy: liczy się to, co czujemy, nasze dobro, które można zdefiniować przede wszystkim w sensie ochrony przed cierpieniem i przemocą, oraz kontynuowania rozpoczętego życia i możliwości poszukiwania szczęścia. A zatem dyskryminacja ze względu na gatunek jest równie arbitralna jak każda inna forma dyskryminacji, opartej na nielogicznych kryteriach.

Tymczasem w naszych społeczeństwach stosunek do zwierząt jest zakorzeniony w poczuciu wyższości gatunku ludzkiego nad pozostałymi. Tak jak w przypadku rasizmu i seksizmu. Ideologia ta zakłada, że człowiek ma całkowite prawo nie żywić szacunku dla życia i dobra zwierząt z tego jedynie powodu, że należą one do innego gatunku. Pogląd taki jest nie do obrony, ponieważ ludzie nie są jedynym gatunkiem istot, które doświadczają uczuć, i chociażby z tego powodu powinniśmy uszanować życie i interesy innych istot zdolnych do odczuwania emocji, z jakimi dzielimy Ziemię.

Wszystkie istoty świadome są równe.

Jeżeli i Ty jesteś jesteś tego zdania i uważasz, że  los zwierząt wykorzystywanych i krzywdzonych każdego dnia jest ważny, przyjdź jutro na szczeciński Plac Solidarności. Wspólnie z innymi bądź głosem tych, które nie mogą walczyć o swoje prawa. Zwierzęta chcą żyć, nie chcą cierpieć i należy im się wolność.

Podczas demonstracji będzie mowa o dyskryminacji innych gatunków, ukazane zostaną tragedie zwierząt hodowanych na mięso, nabiał i jajka Będzie można liczyć na promowanie weganizmu. W ramach obecnie prowadzonych w Polsce kampanii, uczestnicy demonstracji domagać się będą zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach oraz zakazu hodowania zwierząt na futra.

Jeżeli i Ty uważasz, że świat powinien uczciwiej traktować zwierzęta, przyjdź już jutro:

  • 27 Sierpnia 2016 (sobota), Szczecin,
  • Godzina 14:00, Plac Solidarności.