20.12
2016

Jakie ryby kupić na święta?


Jakie ryby i owoce morza powinniśmy kupować, aby nie przyczyniać się do przełowienia ryb i degradacji środowiska? WWF znów wspomaga nas w podejmowaniu świadomych wyborów konsumenckich – wystarczy sięgnąć po opublikowany przez organizację Poradnik Konsumenta.

jak_ryba_na_obiad_okladka_14020

 

Nie ma co kryć: jeśli nie podejmiemy już teraz żadnych działań, za 40 lat ryby mogą całkowicie zniknąć z mórz i oceanów.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), prawie 90% światowych zasobów ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie. Ryby jeszcze niedawno popularne na naszych stołach, takie jak łosoś bałtycki, sola czy węgorz, już teraz potrzebują naszej pomocy w walce o przetrwanie.

Nowa wersja poradnika zawiera rozbudowane informacje dotyczące wyboru ryb, uwzględnia nie tylko gatunki, ale też to skąd dana ryba pochodzi (w jakim obszarze połowowym została złapana lub w jakim kraju została wyhodowana) oraz narzędzia połowowe (mniej lub bardziej szkodliwe dla środowiska), przy pomocy których została złowiona. Te wszystkie informacje powinny być zawsze dostępne dla kupującego – na opakowaniu produktu bądź bezpośrednio u sprzedawcy. Uwzględnienie ich pomoże skuteczniej chronić zagrożone gatunki.

By przeczytać i ściągnąć dla siebie ten ważny poradnik, kliknijcie tu: KLIK!

To nasze wybory kształtują rynek, wybierajmy więc mądrze, z poszanowaniem dla środowiska naturalnego!

Więcej na ten temat na stronie: ryby.wwf.pl