10.01
2018

Ekologiczne sposoby na czystą pralkę


Pralka tak jak i inne domowe sprzęty wymaga od czasu do czasu gruntownego czyszczenia. Zdarza się, że po dłuższym czasie użytkowania zaczyna ona nieładnie pachnieć, a w jej wnętrzu na ściankach i gumowych elementach powstaje brunatny osad. Jak wyczyścić pralkę szybko i skutecznie bez użycia toksycznych środków ?

pralka

Zadaniem pralki jest utrzymanie w czystości ubrań oraz domowych tekstyliów. Ważne jest więc aby sama pralka pozostawała czysta i mogła skutecznie uporać się z tym zadaniem. Systematyczne czyszczenie pralki jest ważne również dlatego, że w przypadku nagromadzenia się nieczystości znacząco rośnie szansa na awarię. Szczególnie niekorzystne jest zakamienienie któremu najlepiej zapobiegać w czasie codziennego użytkowania.

Do wyczyszczenia pralki możemy zastosować dostępne w sklepach, gotowe preparaty. Niestety zazwyczaj nie są one neutralne ani dla środowiska ani dla naszego zdrowia.Wdychanie chemicznych oparów podczas sprzątania czy kontakt preparatu ze skórą mogą powodować bóle głowy, duszności oraz podrażnienia. Pozostałości szkodliwych substancji mogą pozostać w pralce po czyszczeniu i znaleźć się na naszych ręcznikach, pościeli czy ubraniach. Co więcej użycie tego typu środków zwiększa szanse zanieczyszczenia wód. Na szczęście istnieją alternatywy w postaci mniej inwazyjnych, domowych metod.

Kamień i brud 

Niezawodnym sposobem pozbycia się większości zanieczyszczeń jest użycie octu spirytusowego. Do pojemnika na proszek wlewamy szklankę octu i włączamy cykl prania bez załadunku, na najwyższej możliwej temperaturze. Po zakończeniu prania pralka powinna być czysta, jeśli jednak była mocno zapuszczona, może okazać się konieczna większa dawka octu (nawet 2 litry). W takiej  sytuacji ocet wlewamy bezpośrednio do bębna – w miejsce prania – i uruchamiamy długi cykl prania.

Jeśli oprócz brudu czy nalotu wewnętrzne części pralki pokryte są kamieniem, warto zastosować kwasek cytrynowy. Aby rozpuścić kamień potrzebna będzie 1/3 szklanki kwasku którą wsypujemy do pralki w miejsce proszku, po czym postępujemy tak samo jak z octem. Jeśli warstwa kamienia jest gruba, niekiedy będzie konieczne powtórne użycie kwasku po kilku praniach.

Innym problemem jaki pojawia się niekiedy w przypadku długo używanej pralki jest nieprzyjemny zapach. Może on być powodowany przez drobnoustroje które zalęgły się na resztkach środków piorących niedokładnie rozpuszczonych w wodzie. Czasami problem pojawia się również jeśli pralka nie jest wystarczająco często wietrzona. Po każdym praniu należy zostawiać pralkę otwartą aby wyschła, co pozwoli zapobiegać wydobywaniu się z niej stęchłej woni.

Jeśli jednak pojawił się już nieprzyjemny zapach, należy zastosować sodę. Postępujemy jak w przypadku octu czy kwasku – w pojemniku na proszek lub bezpośrednio w bębnie pralki umieszczamy 1 szklankę sody i włączamy pranie w najwyższej możliwej temperaturze, bez załadunku. W przypadku uporczywego smrodu skuteczne może okazać się wykonanie naprzemiennego czyszczenia octem i sodą co najmniej 2-3 razy.

A w jaki sposób Wy troszczycie się o czystość pralki? Czy chcielibyście przeczytać więcej porad na temat ekologicznych metod utrzymania czystości w domu?


Redaktor naczelna Ulicy Ekologicznej. Miłośniczka slow life, kuchni roślinnej, biegania oraz edukacji leśnej. Mama czwórki bosych dzieci.