30.06
2017

Zabierasz psa na wakacje? Pamiętaj o tych 4 rzeczach żeby zapewnić mu bezpieczeństwo


Rozpoczął się czas urlopów. Wszyscy pragną  chociaż na kilka dni zapomnieć o pracy i codziennych obowiązkach i wyjechać. Czekają na nas góry, lasy i jeziora. Niektórzy do wakacji przygotowywali się już od dawna i wszystko mają skrupulatni zaplanowane. Jeśli zabierasz ze sobą w podróż psa, zastanów się czy zarówno Ty jak i ukochany zwierzak jesteście na to dobrze przygotowani.

pies

1. Aby razem wrócić do domu

Być może gdy wychodzisz z psem na spacer bez obaw odpinasz smycz i dajesz mu swobodnie biegać po okolicy. Pamiętaj, że nowe, nieznane miejsce może powodować dezorientację. Pies może nie wiedzieć, gdzie jest jego tymczasowy dom, a dużo nowych zapachów utrudni mu odnalezienie Ciebie. Aby był bezpieczny nawet kiedy nieszczęśliwym trafem stracisz go z oczu, zadbaj zawczasu, aby miał chip po którym można będzie go rozpoznać a przy obroży informację z numerem telefonu.    

2. Uwaga kleszcze

Jak wszyscy wiemy kleszcze mogą przenosić groźne choroby. Część z nich zagraża ludziom, inne również psom. Zabezpiecz swojego czworonoga aplikując mu preparat ochronny lub specjalną obrożę. Po spacerach w lesie, oglądaj psa pod kątem ukąszeń oraz wyczesuj. Pamiętaj że częste kąpiele mogą ograniczyć działanie niektórych preparatów. Nie zapomnij także sprawdzić przed wyjazdem czy Twój pies ma aktualne wszystkie szczepienia, oraz czy w miejscu w które się wybierasz nie ma innych niż w Polsce przepisów dotyczących szczepień czy przewozu zwierząt. Zawsze zabieraj ze sobą psią książeczkę zdrowia.    

3. Ruszamy!

Pamiętaj, że nie tylko Ty potrzebujesz po drodze zjeść, napić się i odpocząć. Zadbaj o komfort podróżowania czworonoga. Jeżeli jedziecie samochodem, pies powinien być przypięty specjalnymi pasami. Weź ze sobą miski oraz wodę i karmę. Pamiętaj o regularnym zatrzymywaniu się i krótkich spacerach. W czasie postoju trzymaj psa na smyczy, gdyż nowe miejsca, w szczególności blisko ruchliwej drogi mogą powodować zdezorientowanie. Spłoszony lub przestraszony pies może zacząć uciekać i wpaść pod samochód lub się zgubić. Rozsądnie jest również umieścić na czas podróży w pobliżu psa wyraźną informację, z kim należy się skontaktować w razie wypadku – kto może zająć się psem jeśli przydarzy Ci się coś złego.

4. Upały

Nigdy, ale to nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie w czasie upału. Nawet jeśli wysiadasz tylko na minutę. W aucie momentalnie robi się bardzo gorąco i spędzony w nim czas będzie dla niego prawdziwą męczarnią, a dłuższa chwila opóźnienia może sprawić że zwierzę przypłaci Twoje wyjście życiem.