15.05
2019

Mistrzostwa nie zwalniają z odpowiedzialności za środowisko


Od 10 do 26 maja na Słowacji organizowane są Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Elity. W związku z tym, że Słowacja od pewnego czasu świadomie podchodzi do tematu ekologii, jednym z organizatorów turnieju zostało słowackie ministerstwo środowiska. Między innymi dzięki tej współpracy tegoroczne mistrzostwa, oprócz sportowych emocji, zapewnią także i bardziej odpowiedzialne podejście do odpadu.

Organizacja imprezy tej rangi wiąże się nie tylko z pieniędzmi, które zostawią kibice (a tych według założeń ma być ok. pół miliona), ale także z setkami tysięcy śmieci w postaci plastikowych kubków, talerzyków czy ręczników papierowych oraz z większą ilością samochodów na drogach i większymi korkami. Dlatego też jednym z wielu zadań organizatorów jest minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko.

Plastikowi mówią dovidenia

Komitet organizacyjny zdecydował się na całkowity zakaz używania jednorazowych plastików we wszystkich punktach gastronomicznych. Turniej ma udowodnić wszystkim, że życie bez plastiku jest możliwe i że nie ogranicza nikogo w cieszeniu się sportowymi emocjami. Punkty gastronomiczne będą sprzedawać piwo i pozostałe napoje w kubkach z bioplastiku (plastik wykonany z roślinnej biomasy, nie z ropy naftowej), z tego samego materiału będą także wykonane sztućce, natomiast talerze i miski będą wyprodukowane z trzciny cukrowej.

źródło: materiały prasowe https://www.iihf.com/en/events/2019/wm

Mecze rozgrywane będą w Bratysławie i w Koszycach, w tych miastach utworzone będą dwie największe strefy kibica, w których z kolei napoje i jedzenie będzie sprzedawane w naczyniach wielokrotnego użytku, które będą objęte kaucją. Niestety ze względów bezpieczeństwa ten wariant nie mógł się pojawić na stadionach.

Dziennikarze (których ma być ponad 700) będą mogli napić się kawy w specjalnych kaucjowanych kubkach, z tego samego rozwiązania będą korzystać także organizatorzy.

Segregacja, segregacja i jeszcze raz segregacja

Na stadionach i w strefach kibica pojawi się 600 koszy do segregacji odpadu, przy każdym pojemniku będą także informacje dotyczące tego, co można wyrzucić do danego pojemnika.

Organizatorzy  w ramach walki z mitem mówiącym, że nie opłaca się segregować, bo i tak wszystko wyląduje w jednej śmieciarce, postanowili postawić wielkie kosze kontenerowe, które będą odpowiednio kolorystycznie oznaczone i w których będzie odbywać się kolejny etap segregacji.

źródło: materiały prasowe https://www.iihf.com/en/events/2019/wm

Na takiej imprezie jak MŚ zużywa się olbrzymie ilości papieru toaletowego, ręczników papierowych, serwetek czy chusteczek higienicznych. Organizatorzy postanowili zająć się także i tym problemem – zdecydowano wykorzystywać tylko materiały pochodzące z recyklingu. Według obliczeń oznacza to ochronę około 170 drzew!

Wsiąść do pociągu…

Komitet organizacyjny hokejowych Mistrzostw Świata nawiązał także współpracę ze słowackimi kolejami państwowymi, dzięki czemu udało się na trasę Bratysława-Koszyce dodać kilka nowych pociągów i wydłużyć już istniejące połączenia. Według zapewnień organizatorów pociągami mają podróżować nie tylko kibice, ale także sędziowie, zawodnicy, dziennikarze i delegaci.

Kibice posiadający bilet na którykolwiek mecz MŚ mogą także bezpłatnie podróżować komunikacją miejską w Bratysławie i Koszycach.

Jak podkreśla minister środowiska Słowacji – László Sólymos: „Bez wsparcia kibiców zostaniemy w połowie drogi. Dlatego proszę wszystkich, żeby nas wsparli. Z okazji mistrzostw możemy być dumni nie tylko za wyniki naszych hokeistów, ale także za to, że Słowacja zmienia się w państwo, w którym odpowiedzialność za środowisko jest oczywistością.”


Słowacystka z wykształcenia i zamiłowania. Na co dzień tłumaczka języka słowackiego a w wolnych chwilach autorka bloga slowacystka.blogspot.com.