20.11
2018

Islandia rezygnuje z plastiku!


Dopiero co pisaliśmy o tym, że europarlamentarzyści poparli wprowadzenie zakazu stosowania na terenie Unii Europejskiej przedmiotów jednorazowych wykonanych z plastiku, dla których istnieją alternatywy, a dotarły do nas równie dobre wiadomości z północy Europy – Islandia rezygnuje z plastiku! To kolejny kraj, który zdecydował rozprawić się z problemem zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi za pomocą zdecydowanych kroków.

Koniec jednorazówek

Rząd Islandii zdecydował się na radykalne posunięcia na polu walki z plastikiem. Już od 1 stycznia 2020 zacznie obowiązywać całkowity zakaz sprzedaży plastikowych jednorazowych sztućców, talerzyków, kubków i słomek. Rok później Islandczycy na dobre pożegnają się z jednorazowymi torebkami foliowymi. Oprócz przedmiotów jednorazowych wykonanych z plastiku, Islandia wzięła również na celownik kosmetyki zawierające mikroplastik – ich sprzedaż będzie zakazana już za nieco ponad rok.

Koniec jednorazówek? To nie problem!

Kompleksowy plan ograniczania odpadów

Zmiany legislacyjne i planowane zakazy to jednak dopiero początek rewolucji zainicjowanej przed Islandczyków, a plan ograniczenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych składa się z aż 18 kroków. W celu redukcji plastiku, rząd Islandii planuje zachęcać przedsiębiorców do stosowania mniejszej ilości opakowań, zwłaszcza plastikowych, a sklepy spożywcze będą zachęcane do stwarzania klientom możliwości kupowania produktów do własnych pojemników lub bez opakowań. Istotny nacisk położony będzie również na edukację – zainicjowana zostanie szeroka kampania informacyjna mająca na celu zwiększenie świadomości mieszkańców na temat sposobów ograniczania plastiku.

Działania zostaną podjęte również na szczeblu miast – za cel postawiono sobie zwiększenie efektywności selektywnej zbiórki odpadów i wzrost poziomu recyklingu. Mają w tym pomóc zachęty podatkowe.

Unia Europejska zakazuje przedmiotów z plastiku jednorazowego użytku

A co na to Islandczycy?

Co ciekawe, planowane zmiany legislacyjne cieszą się dużym poparciem mieszkańców wyspy – całkowity zakaz stosowania torebek foliowych poparło aż 61% Islandczyków. Pozostaje mieć nadzieję, że unijni decydenci podejmą równie zdecydowane kroki, a w Polsce zmiany zostaną przyjęte z nie mniejszym entuzjazmem!

kubek jednorazowy

Źródło: icelandmag.is