01.03
2018

Klejnoty ze smogu? Innowacyjna wieża filtruje powietrze w Krakowie


Smog Free Tower to innowacyjna instalacja która stanęła ostatnimi czasy w krakowskim parku Jordana. Przypomina ona ‘miejski odkurzacz’ i jej zadaniem jest oczyszczanie powietrza. Wieża jest pilotażowym projektem holenderskiego designera i innowatora Daana Roosegaarde’a. 

z22998145IH,Daan-Roosegaarde---projektant-wiezyDaan Roosegaarde – projektant wieży w Pekinie fot. Hasy

Miejski odkurzacz

Smog Free Tower jest największym oczyszczaczem powietrza na świecie. Ma 7 m. wysokości i do oczyszczania powietrza wykorzystuje przyjazną środowisku technologię jonizacji. Wieża pozwala  filtrować 30 tys. m3 powietrza na godzinę. Wieża jest napędzana energią pozyskaną z paneli fotowoltaicznych. W efekcie działania wieży powietrze w okolicy staje się o 75 proc. bardziej czyste. Jej skuteczność została potwierdzona przez Eindhoven University of Technology. Smog Free Tower zasysa powietrze w promieniu kilkunastu metrów. Nie jest to rozwiązanie które umożliwi oczyszczenie całego miasta, jednak podobne instalacje mogą być dobrym sposobem na zmniejszenie zanieczyszczenia wybranych lokalizacji – parków miejskich, okolic szkół, przedszkoli czy szpitali.

Diamenty ze smogu

Działanie Smog Free Tower przypomina funkcjonowanie domowego oczyszczacza powietrza czy odkurzacza. Filtry zamontowane we wnętrzu wieży absorbują zanieczyszczenia. Aby rozwiązać problem utylizacji zebranych “brudów”  holenderski projektant  wymyślił biżuterię z diamentami z zebranego smogu.

Kamień do jednego pierścionka to 1 tys. m3 mniej zanieczyszczeń w powietrzu. Oryginalna biżuteria cieszy się powodzeniem, a jej sprzedaż pozwala finansować kolejne projekty designera. Jak twierdzi Roosegaarde, niestety, surowca do tworzenia niezwykłych ozdób jest pod dostatkiem.

“Mieliśmy całe wiadro tej obrzydliwej substancji w naszej pracowni. Planowaliśmy je po prostu zutylizować, gdy nagle nas olśniło: 42 proc. cząsteczek, które zostają w wieży to węgiel. A co powstaje ze skompresowanego węgla? Diamenty.” Lepiej jednak nosić pierścionek z węglem na palcu niż wdychać zanieczyszczenia, z których powstał.

Wieżę do 15 kwietnia można oglądać w parku Jordana w Krakowie.

 

Źródło: Bryla.pl