29.03
2019

Miguel codziennie sprząta swoje miasto. Bądź jak Miguel!


Miguel Garau Ginard jest Hiszpanem od pół roku mieszkającym w Poznaniu. Każdego dnia Miguel zbiera śmieci. Robi to, jak mówi, ponieważ chce żyć na czystej planecie, a prezydent Jaśkowiak przyznaje, że gdyby każdy mieszkaniec włączył się do akcji, to wkrótce Poznań byłby najczystszym miastem w Europie.

Źródło: https://www.facebook.com/10minutesadayPoland/

Sprzątnie świata 2.0

Pewnie wielu z nas pamięta obchody szkole obchody Dnia Ziemi i obligatoryjny udział w akcji sprzątania świata. W latach 90 szkoły rzadko miały lepszy pomysł na edukację ekologiczną, niż zmuszanie dzieci do sprzątania po dorosłych. Sytuacja jest jednak zgoła odmienna, gdy za sprzątanie swojej okolicy dobrowolnie zabierają się dorośli.

10 minut dziennie

Swoją nietuzinkową akcją sprzątania Poznania, Miguel zainteresował nie tylko mieszkańców Poznania, ale i ogólnopolskie media. Co wyróżnia Miguela? Nienagannie dopasowany garnitur i kartka z napisem “czy to Twoje?” pozostawiona na uprzątniętej górze śmieci. Jak stwierdza inicjator akcji, gdyby śmieci po prostu zniknęły, nikt by na to nie zwrócił nawet uwagi. Tymczasem widok góry odpadów i prowokacyjne pytanie mają nakłonić nie tylko do refleksji, ale i do dyskusji oraz czynnego włączenia się do akcji zainicjowanej przez Hiszpana.

Góry wstydu i elegancka marynarka

Zebrane śmieci Miguel formuje w stosy. Nazywa je “górami wstydu”. Nie bez powodu sprząta ubrany elegancko – celem Hiszpana jest pokazanie, że podnoszenie cudzych śmieci jest znacznie bardziej eleganckie niż obciachowe śmiecenie. Czego możemy się nauczyć od Miguela? Przede wszystkim postawy obywatelskiej i troski o najbliższe otoczenie. A także tego, że wystarczy poświęcić 10 minut każdego dnia, żeby poprawić wygląd swojej okolicy.

A Ty znajdziesz dzisiaj 10 minut, żeby posprzątać?

Źródło: https://www.facebook.com/10minutesadayPoland/


Odwiedź fanpage Miguela na Facebooku → https://www.facebook.com/10minutesadayPoland/


Absolwentka biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i doktorantka w dziedzinie nauk społecznych. Na co dzień prowadzi warsztaty i szkolenia o tematyce ekologicznej. Współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste i autorka bloga http://ekologika.edu.pl. Kocha górskie wędrówki.