27.12
2018

Najważniejsze ekologiczne wydarzenia 2018


Koniec grudnia to czas podsumowań. A ten rok był zupełnie wyjątkowy! Chyba nigdy jeszcze nie udało się tak mocno poruszyć opinii publicznej problemami środowiska, jak w kończącym się właśnie, 2018 roku. Wszechobecny plastik, nielegalna wycinka Puszczy Białowieskiej, pożary składowisk odpadów – te tematy rozgrzewały nas w tym roku do czerwoności. Przed Wami najważniejsze ekologiczne wydarzenia 2018!

1. Ograniczenie stosowania plastikowych toreb jednorazowych

Ten rok zaczął się od wejścia w życie nowych regulacji na poziomie prawa krajowego. Od 1 stycznia 2018 wprowadzona została tzw. “opłata recyklingowa”, która, w praktyce, nałożyła na sklepy obowiązek pobierania opłat za torebki foliowe. Sięgnięcie do kieszeni konsumentów miało na celu ograniczenie produkcji toreb jednorazowych, poprzez zniechęcenie do ich kupowania. Czy regulacje przyniosły skutek? Trudno powiedzieć, ponieważ Ministerstwo Środowiska, jak dotąd, nie opublikowało żadnego raportu w tej sprawie. Czekamy z niecierpliwością!

Już wkrótce pożegnamy foliówki!

2. Plastik jest wszędzie

Kończący się rok upłynął pod znakiem rewolucji w świadomości społecznej na temat zgubnego wpływu plastiku na środowisko i nasze zdrowie. Przyczyniły się do tego zarówno badania naukowe (m.in. te dotyczące zawartości mikroplastiku w wodzie butelkowanej), doniesienia prasowe o martwych wielorybach z kilogramami plastiku w żołądkach, jak i liczne akcje społeczne prowadzone m.in. przez organizacje pozarządowe, ale też blogerów i influencerów.

12 faktów na temat plastiku

3. Zero waste

Filozofia zero waste jest jednym z najgorętszych trendów ostatnich kilku lat, ale prawdziwy przełom nastąpił właśnie w 2018 roku. Książki, publikacje prasowe, wywiady radiowe i telewizyjne sprawiły, że z hermetycznej i niewielkiej społeczności, idea ograniczania odpadów trafiła pod strzechy polskich domów. Na rynku pojawiły się ręcznie szyte akcesoria, takie jak wielorazowe woreczki na zakupy czy płatki higieniczne, które ułatwiają życie bez generowania nadmiaru śmieci. Chodzenie do kawiarni z własnym kubkiem również przestało budzić zdumienie.

Pięć sposobów na ograniczenie plastiku (dla opornych)

4. Pożary składowisk odpadów

Jeżeli o czymś było w tym roku głośno w mediach, to z pewnością o notorycznych pożarach składowisk odpadów. Jakkolwiek makabrycznie to brzmi, to pożary, których plaga przetoczyła się w tym roku przez Polskę, bez wątpienia zwróciły uwagę opinii publicznej na problem nadmiaru odpadów. Już w połowie roku odnotowano zatrważającą liczbę ponad 70 pożarów, które wybuchły na wysypiskach śmieci, a na światło dzienne wychodziły kolejne przypadki importu odpadów do Polski. To wszystko zwiększyło zainteresowanie zawartością kontenerów na odpady i tym, co dalej się dzieje ze śmieciami, które znikają z naszego pola widzenia. Niestety na tym się kończy lista korzyści.

Spalarnia, wysypisko, a może pożar? Jak nie radzić sobie ze śmieciami

5. Wyrok dotyczący wycinki w Puszczy Białowieskiej

W ciągu ostatnich paru lat dyskusja wokół wycinki Puszczy Białowieskiej osiągała temperaturę wrzenia. Zakusom partii rządzącej i sterowanych przez nią leśników sprzeciwiało się środowisko naukowe i organizacje pozarządowe, które finalnie przystąpiły do aktywnej obrony najstarszego pierwotnego lasu nizinnego w Europie. Sprawa znalazła finał w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że zwiększona wycinka narusza unijne prawo i wezwał polskie władze do natychmiastowego jej wstrzymania. W konsekwencji, polskie sądy uniewinniły także protestujących aktywistów, którym zostały postawione zarzuty. Puszcza została ocalona.

Wycinki w Białowieży – jak wiele mamy do stracenia?

6. Nowe prawo unijne

Koniec roku przyniósł nam kolejne dobre wiadomość – Unia Europejska postanowiła podjąć radykalne kroki mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia plastikiem. Na celownik wzięto przede wszystkim przedmioty jednokrotnego użytku wykonane z plastiku, takie jak sztućce, talerzyki czy patyczki do uszu, które zgodnie z powstającym właśnie prawem powinny zniknąć ze sklepowych półek w najbliższych latach. Wprowadzenie zakazu poparł już Parlament Europejski, a nowe legislacje pokonują kolejne szczeble unijnych procedur. Czekamy z niecierpliwością na efekty!

Unia Europejska zakazuje przedmiotów z plastiku jednorazowego użytku

7. Szczyt Klimatyczny w Katowicach

Z pewnością głośno, ale raczej w negatywnym tego słowa znaczeniu, było w tym roku o Szczycie Klimatycznym w Katowicach. Złą sławę COP24 zyskał dzięki kontrowersyjnym wypowiedziom polskich polityków z prezydentem na czele i mięsnym menu ignorującym naukę o klimacie. Mimo niezbyt dobrej prasy, Szczyt Klimatyczny zakończył się porozumieniem i przyjęciem “pakietu katowickiego”, który stanowi zbiór wytycznych, które mają posłużyć wdrożeniu w życie porozumień paryskich. Trzymamy kciuki, by zapisy pakietu rzeczywiście weszły w życie.

Szczyt klimatyczny czy szczyt absurdu?


Mijający właśnie rok przyniósł wiele dobrych zmian, więc z nadzieją i optymizmem spoglądamy w przyszłość. Ale najbardziej cieszy nas fakt, że temat ekologii, szkodliwości plastiku i konieczności ograniczania odpadów przedarł się do mediów głównego nurtu i świadomości Polek i Polaków. Oby kolejny rok przyniósł nam jeszcze więcej powodów do radości!