27.03
2019

Mamy to! Parlament Europejski poparł zakaz sprzedaży plastikowych jednorazówek!


W środę Parlament Europejski poparł wprowadzenie zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z plastiku. Rozwiązania zaproponowane przez Komisję Europejską przyjęte zostały zdecydowaną większością głosów europosłów.

Nowe regulacje prawne

Regulacje prawne zakazujące sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z plastiku (takich jak sztućce, naczynia – np. talerzyki, patyczki do uszu czy słomki) muszą przejść długą i wyboistą ścieżkę legislacyjną. Wczoraj Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów poparł wprowadzenie tego zakazu. Z jego wprowadzeniem opowiedziało się 560 posłów, przeciwko 35 a 28 wstrzymało się od głosu.

Unia Europejska zakazuje przedmiotów z plastiku jednorazowego użytku

Przepisy zakazujące sprzedaży przedmiotów jednorazowych wykonanych z plastiku zaczną obowiązywać w 2021 roku na terenie całej Unii Europejskiej. Ich wdrożenie jest odpowiedzią na coraz bardziej palący problem zanieczyszczenia plastikiem, który w znacznej mierze dotyczy mórz i oceanów. Szacuje się, że aż 80% odpadów w morzach i oceanach to plastik. Jeżeli nie zostaną podjęte radykalne kroki w kierunku ograniczenia zanieczyszczenia plastikiem, to możemy się spodziewać, że do 2050 roku będzie go więcej niż ryb.

Plastikowy problem

Zanieczyszczenie plastikiem jest nie tylko przyczyną śmierci zwierząt morskich i obumierania raf koralowych, ale kompleksowym problemem ekologicznym o trudnych do przewidzenia, lecz dalekosiężnych skutkach. Popularne obliczenia mówią, że – przykładowo – plastikowa butelka będzie rozkładać się ok. 500 lat. Obecnie wiemy, że plastikowe odpady rozpadają się na mikrocząstki plastiku, których obecność stwierdza się nie tylko w żołądkach zwierząt morskich, ale chociażby w wodzie butelkowanej.

83% próbek wody kranowej z całego świata zawiera mikroplastik