17.03
2018

Pierwszy Światowy Dzień Recyklingu: odpady to cenne zasoby których nie warto marnować


W tym roku po raz pierwszy, 18 marca obchodzony jest Światowy Dzień Recyklingu. Inicjatorem tego wydarzenia jest Bureau of International Recycling – globalna federacja przemysłu recyklingowego. Powszechnie wiadomo, że odpady są wrogiem środowiska naturalnego. Najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite ich wyeliminowanie. Jako, że jest to niemożliwe, ideą przewodnią tegorocznego wydarzenia jest promowanie korzyści jakie niesie ze sobą odzyskiwanie surowców z odpadów.

dzień recyklingu

Każdego roku olbrzymie zasoby są wykorzystywane do produkcji opakowań i innych przedmiotów jednorazowego użytku. Ledwie użyte, produkty te trafiają na wysypiska śmieci gdzie zalegają latami uwalniając toksyczne substancje i emitując trujące gazy. Celem Światowego Dnia Recyklingu jest zjednoczenie ludzi na całym świecie wokół idei propagowania dobrych nawyków związanych z recyklingiem – ograniczenia wykorzystania zasobów naturalnych na rzecz “siódmego surowca” – odpadów nadających się do ponownego przetworzenia.

Recykling – wspólna odpowiedzialność

Światowy Dzień Recyklingu ma za zadanie uzmysłowienie bogatym i biednym ludziom na wszystkich kontynentach, że odpowiedzialne zarządzanie zasobami to nasz wspólny problem i wspólna odpowiedzialność.

Każdego roku 2 miliardy ton odpadów trafia na wysypiska śmieci. Jeśli utrzymają się obecne tendencje, według szacunków Banku Światowego, do 2100 roku, rosnąca globalna populacja miejska będzie produkować trzy razy więcej śmieci niż obecnie. Zgodnie z najnowszym raportem Agencji Ochrony Środowiska, 91 procent produkowanych tworzyw sztucznych nie podlega recyklingowi, a Amerykanie przetwarzają zaledwie 34 procent wszystkich wytwarzanych odpadów.

Jednocześnie, recykling ma potencjał aby ograniczyć o ponad 700 milionów ton emisję CO2 w skali roku i zaspokoić 40 procent światowego zapotrzebowania na surowce. W przeciwieństwie do zasobów naturalnych, nie jest skończony i może być aplikowany wielokrotnie, niekiedy wręcz w nieskończoność. Wykorzystanie odpadów zamiast zasobów naturalnych jest realną szansą na ochronę środowiska. Nie powinniśmy dłużej akceptować produktów jednorazowych lub wykorzystywanych krótko a następnie wyrzucanych. Planowane postarzanie powinno odejść do przeszłości. Jeśli chcemy ocalić naszą planetę, powinniśmy globalnie zwiększyć poziom recyklingu.

Global Recycling Day

Aby zachęcić więcej osób do zaangażowania się w promowanie działań recyklingowych, z okazji obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Recyklingu zorganizowany został konkurs w mediach społecznościowych. Do wygrania jest 70 plecaków Re-Kånken. Zwycięzcy zostaną wyłonieni spośród osób które oznaczą opublikowane na swoich profilach zdjęcia tagiem #GlobalRecyclingDay.

Źródło: GreenMatters.com


Redaktor naczelna Ulicy Ekologicznej. Miłośniczka slow life, kuchni roślinnej, biegania oraz edukacji leśnej. Mama czwórki bosych dzieci.