12.06
2017

Stokrotka rezygnuje ze sprzedaży jajek z chowu klatkowego


Stokrotka zobowiązuje się wykluczyć jajka klatkowe ze sprzedaży w swoich sklepach do końca 2025 roku. To już dziesiąta deklaracja sieci handlowej w Polsce o wycofaniu jajek “trójek”. Sieć podjęła decyzję ze względu na chęć poprawy dobrostanu kur niosek w Polsce. 


stokrotka

Stokrotka to sieć z polskim kapitałem i bogatymi tradycjami polskiego handlu detalicznego, która podejęła działania zmierzające do wykluczenia ze sprzedaży jajek z chowu klatkowego. Przewidywany przez spółkę czas zakończenia procesu to koniec 2025 roku.

Stokrotka Sp. z o.o. została założona w Lublinie. Pierwszy sklep powstał w 1996 roku i od tej pory sieć rozwija się bardzo dynamicznie. Obecnie Stokrotka obejmuje ponad 380 sklepów w formacie supermarketu typu proximity zlokalizowanych na osiedlach, w minicentrach igaleriach handlowych. Typowe placówki handlowe mają od 200 mkw do 1.000mkw powierzchni sprzedaży i oferują od 4 do 10 tys. pozycji asortymentowych.

Dobra wiadomość dla kur niosek

W 2013 roku firma uruchomiła własną sieć logistyczną z centrum dystrybucji w Teresinie koło Warszawy. W I kwartale 2016 roku uruchomione zostało drugie centrum dystrybucyjne w Lublinie. 
W oficjalnym oświadczeniu Stokrotka zadeklarowała chęć dołączenia do grona sieci handlowych promujących pozytywne zmiany na rzecz zwierząt. Wyraziła też nadzieję, że takie działania podejmowane przez sieci handlowe, przyczynią się do poprawy warunków życia kur niosek w Polsce.

IMG_8653Szczęśliwa kura halina / źródło: Stowarzyszenie Otwarte Klatki

Obecnie rezygnacja z kupna, użycia i sprzedaży jajek z chowu klatkowego to jeden najlepszych kroków jakie sklepy, restauracje i inne podmioty związane z branżą spożywczą mogą zrobić dla dobrostanu zwierząt hodowlanych. Jest tak, ponieważ hodowla klatkowa kur należy do najokrutniejszych praktyk przemysłowych, a równocześnie dotyczy największej, obok brojlerów (kurczaków hodowanych na mięso) i ryb, liczby zwierząt. W Polsce każdego roku hoduje się i zabija około 40 milionów kur niosek.