22.09
2016

Pierwsze na świecie miasto bez samochodów


Wyobraź sobie miasto, gdzie w trosce o czyste powietrze ulicami nie jeżdżą prywatne samochody. Gdzie system komunikacji miejskiej jest bardzo rozbudowany i przyjazny dla mieszkańców. Czy to mrzonki? Nie, to Helsinki za parę lat!

 

sunset-1205040_960_720

 

Północne kraje generalnie są w awangardzie: przodują pod względem równości płci, odzysku odpadów, eliminacji nierówności społecznych. A teraz właśnie na północy postanowiono udowodnić światu, że jest możliwe życie w mieście wolnym od korków i zanieczyszczonego powietrza. Władze fińskich Helsinek zadecydowały bowiem, że w 2025 roku zacznie obowiązywać zakaz używania samochodów prywatnych w ruchu ulicznym. Co wcale nie oznacza, że Finowie będą skazani na poruszanie się na piechotę.

 

attraction-1343091_960_720

 

A wszystko dzięki pewnej pracy magisterskiej…

Na pomysł wpadła Sonja Heikkilä, 26-letnia inżynierka transportu pochodząca ze stolicy Finlandii. Swoją nowatorską ideę opisała w pracy magisterskiej: chcąc pokazać jak wpłynie ona na życie przeciętnego mieszkańca Helsinek, za przykład wzięła zwykłego 34-latka, żonatego ojca dwójki małych dzieci, który potrzebuje na co dzień samochodu, by dojechać do pracy, zawieźć maluchy do przedszkola i szkoły, zrobić duże zakupy w tygodniu, a w weekend dojechać z całą rodziną do centrów rozrywki i rekreacji. Według wizji Sonji Heikkilä, rezygnując z używania auta, będzie on mógł w każdej chwili wezwać przy pomocy aplikacji w telefonie transferowy minibus, dopasowany do potrzeb użytkownika pod względem ceny. Oprócz tego mieszkańcy Helsinek mogliby się poruszać rowerami miejskimi lub korzystać z platformy transportowej, która układa trasę w taki sposób, by dowieźć do miejsca docelowego jak najwięcej chętnych. Opisany w pracy magisterskiej pomysł spodobał się władzom Helsinek i one podjęły już kroki do realizacji tej wizji.

 

street-512856_960_720

 

Zamiast samochodów świetnie skomunikowane miasto!

Stolica Finlandii postawi też na rozbudowę metra. Chociaż już teraz mieszkańcy nie mają powodów do narzekań – Helsinki posiadają najlepiej rozbudowany system komunikacji miejskiej w Europie. Do dyspozycji jest metro, szybka kolejka miejska, tramwaje i autobusy, które są doskonale zsynchronizowane i dojeżdżają w każdy punkt na mapie miasta.

Rozwiązania, które wdraża stolica Finlandii przydałyby się też w Polsce – u nas są aż trzy miasta (Warszawa, Kraków i Wrocław), znajdujące się według raportu „Le Monde” w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. A dane pozyskane z Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska pokazują, że na terenie Warszawy przekroczone są normy dwutlenku azotu produkowanego przez auta. A jednak na wycofanie prywatnych pojazdów z ulic u nas się nie zapowiada. Wręcz przeciwnie, władze Warszawy zapowiedziały, że w przyszłym roku ruszy miejska sieć wypożyczalni samochodów niskoemisyjnych, czyli nawet nie elektrycznych. Nie tylko nie rozwiąże to problemów z zanieczyszczonym powietrzem, ale nawet nie zmniejszy korków…

 

old-1142363_960_720


Jakiś czas temu odkryła, jak bardzo nieekologiczna jest produkcja bawełnianych T-shirtów, uważanych powszechnie za przyjazne dla natury i człowieka. Od tamtej pory stara się jak najmniej rzeczy wyrzucać, a jak najwięcej upcyclingować. Na swoim blogu Na Nowo Śmieci pokazuje jak w łatwy i twórczy sposób można przetworzyć bawełnę, papier i inne "odpady" oraz stworzyć przedmioty codziennego użytku z naturalnych składników.