10.03
2018

Na ulicach Warszawy staną poidełka z bezpłatną wodą pitną


Do czerwca 2018 roku na ulicach Warszawy zainstalowanych zostanie 177  poidełek z bezpłatną wodą pitną. Wodę będzie można pić bezpośrednio z ujęcia, bez kontaktu z elementami instalacji, napoić zwierzaka lub napełnić butelkę. Poidełka będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dotychczas publiczne ujęciawody pitnej były w stolicy rzadkością.

Zdjęcie 08.03.2018, 07 59 07Wizualizacja źródełka / zdjęcie: materiały prasowe

 Rok temu, w kwietniu 2017 roku, w konkursie architektonicznym “Poidełko dla Warszawy” wyłoniony został projekt miejskiego źródełka.  Ogólnodostępne ujęcia wody mają służyć mieszkańcom i przyjezdnym bezpłatnym dostępem do wody pitnej. W zeszłym tygodniu stołeczny ratusz ogłosił przetarg na wykonanie źródełek. Źródłem finansowania źródełek jest budżet partycypacyjny. Do końca czerwca na ulicach Warszawy ma stanąć 177 instalacji.

Tradycja i nowoczesność

Zwycięski projekt pochodzi z pracowni Paulina Lis-Meldner Studio. Nawiązuje on do charakterystycznego, warszawskiego elementu instalacji wodociągowej. Poidełka przypominać będą “Grubą Kaśkę”, która pobiera wodę spod dna Wisły. Urządzenia mają zostać zainstalowane na podziemnych hydrantach między innymi na placach Zbawiciela, Bankowym, Na Rozdrożu, Unii Lubelskiej, a także w okolicach Starego Miasta oraz na skrzyżowaniu ulicy Dobrej z Tamką.

Jak poinformował wiceprezydent stolicy Michał Olszewski,  źródełka są łatwe w montażu. Ich forma jest na tyle uniwersalna, że będzie wyglądać dobrze zarówno w nowoczesnej przestrzeni miejskiej, jak i w pobliżu obiektów zabytkowych.  Poidełka będą odporne na korozję oraz warunki atmosferyczne. Podstawowe materiały z jakich zostaną wykonane to beton, brąz patynowany, stal nierdzewna oraz chromowane elementy armatury hydraulicznej. Instalacje zostaną zabezpieczone powłoką antygraffiti.

Zdjęcie 08.03.2018, 07 59 20Wizualizacja źródełka / zdjęcie: materiały prasowe

Oprócz 177 źródełek instalowanych przez stołeczny ratusz, umowa z wykonawcą obejmie kolejnych 200 które w miarę zapotrzebowania będą mogły powstać w odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców lub urzędów dzielnic. Dotychczas pojedyncze źródełka powstały ze środków budżetu partycypacyjnego w parkach na Żoliborzu. Niedawno darmowego ujęcia wody doczekali się również pasażerowie wylatujący z warszawskiego Lotniska Chopina.

Mamy nadzieję, że obecność źródełek zachęci Warszawiaków do noszenia własnych butelek na wodę i ograniczą kupowanie napojów butelkach PET, a tym samym produkcję plastikowych odpadów.

Czy w twojej miejscowości są ogólnodostępne ujęcia wody pitnej? Gdzie jeszcze powinny one powstać? Czy będziesz z nich korzystać?

Źródło: TVN Warszawa