UlicaEkologiczna.pl
archiwum

Przetwory po raz piąty

Lubisz nowoczesny design i starasz się żyć ekologicznie? Nie może cię zabraknąć na tegorocznych Przetworach, czyli święcie świadomego designu.
Przetwory, czyli święto unikatowego designu, szanującego środowisko naturalne i opartego na idei recyklingu, to impreza, która w ciągu czterech poprzednich edycji zdobyła uznanie branży i spore grono wielbicieli. W tym roku po raz pierwszy będzie miała zasięg międzynarodowy. Na zaproszenie organizatorów, przy wsparciu Instytutów Kulturalnych z Anglii, Holandii, Francji, Hiszpanii i Niemiec do Warszawy przyjadą i wspólnie z polskimi artystami będą przetwarzać designerzy i grupy projektowe z tych krajów, m.in. holenderski team Refunc (www.refunc.nl), który słynie z recyclingowych projektów na dużą skalę.
Przetwory to nie tylko gratka dla odwiedzających, którzy mają szansę zapoznać się z najświeższymi pomysłami na połączenie recyclingu z designem. To przede wszystkim okazja do wykazania się dla młodych projektantów, których prace będą oceniane podczas specjalnego konkursu. W tym roku organizatorzy zadali uczestnikom prowokacyjne pytanie: Jak przetrwać (w zalewie wyprodukowanych,  zużytych i uzbieranych przedmiotów).

Design, który respektuje ekologię, szanuje środowisko naturalne, połączony z recyclingiem, czyli powtórnym wykorzystaniem materiałów jest mocną tendencją światowego wzornictwa. Trudno – projektując ciągle nowe przedmioty – oprzeć się refleksji o eksploatacji naturalnych zasobów Ziemi, narastającego konsumpcjonizmu czy w końcu nietrwałości nowo wytworzonych rzeczy.

W trakcie imprezy odbędą się również prelekcje i prezentacje naszych gości z zagranicy oraz recyclingowe warsztaty dla dzieci.
Jak co roku organizatorzy zapraszają warszawiaków do wspólnego zbierania materiałów, które można przetworzyć:  starych mebli, agd, materiałów, resztek poprodukcyjnych, pleksi, drewna, plastiku. Zbiórkę koordynuje Kasia Gawkowska, tel. 603 748 852, przetwory05@gmail.com
Gdzie:
Soho Factory, ul. Mińska 25
Kiedy:
Artyści rozpoczną pracę 10 grudnia, pracując samodzielnie albo w specjalnych grupach warsztatowych.
Dla publiczności PRZETWORY zostaną otwarte 11 grudnia (sobota) w godz. 13-20, 12 grudnia niedziela. 12-19. Ogłoszenie werdyktu jury o godz. 18 w niedzielę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji