22.09
2017

Darmowa komunikacja miejska w polskich miastach?


Darmowa komunikacja miejska i parkingi w Warszawie to jedno z udogodnień dla mieszkańców, mające na celu promowanie bardziej przyjaznych dla środowiska środków transportu. W taki sposób obchodzony jest w stolicy wypadający dzisiaj Dzień bez Samochodu.

Dzień bez Samochodu

Od 16 do 22 września trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, a jego zwieńczeniem jest Dzień bez Samochodu. W Warszawie i innych miastach w Polsce to zachęta dla wszystkich zmotoryzowanych, by przesiedli się z samochodów do komunikacji miejskiej.

Z komunikacji miejskiej w Warszawie można dziś korzystać za darmo. W autobusach i tramwajach są wyłączone kasowniki. To udogodnienie obowiązuje również w metrze, pociągach SKM oraz w pociągach WKD a także części pociągów Kolei Mazowieckich. Żeby umożliwić dostanie się do metra osobom bez biletów, bramki na stacjach są otwarte. Bez konieczności kasowania biletów można podróżować zarówno w pierwszej jak i drugiej strefie biletowej, a także korzystać z parkingów Parkuj i Jedź.

Pomysł na Dzień bez Samochodu pojawił się już w 1973 roku, w czasie kryzysu naftowego, jednak oficjalnego statusu dnia globalnego doczekał się dopiero w 2000 roku. W Polsce jest obchodzony od 2004 roku. Dzień bez Samochodu wypada zawsze 22 września. Z tej okazji większe miasta oferują mieszkańcom darmowe przejazdy komunikacją miejską.

Oprócz Warszawy, z darmowej komunikacji miejskiej skorzystamy dzisiaj między innymi w Łodzi, Poznaniu, Trójmieście, Wrocławiu, Krakowie oraz wielu innych miejscowościach.