21.05
2017

Warzywa w ogródku i na balkonie – jak ekologicznie nawozić i zwalczać szkodnikI


Ekologiczna uprawa roślin staje się coraz bardziej popularna. Wiele ludzi świadomie dobiera produkty, które przyczyniają się do poprawy stanu i wyglądu roślin. Warto więc zastanowić się, w jaki sposób należy pielęgnować ogród w sposób ekologiczny. Poza naturalnymi naparami, czy opryskami przygotowanymi samodzielnie można nabyć gotowe preparaty, tworzone z myślą o środowisku. 

warzywa
Ekologiczna pielęgnacja

Polega ona przede wszystkim na regularnym podlewaniu i ręcznym odchwaszczaniu. Zagony, które zostały opielone, można ściółkować skoszoną trawą, co hamuje wzrost chwastów i ogranicza parowanie wody z gleby, co przyczynia się do zmniejszonej częstotliwości podlewania. Zmniejszając częstotliwość podlewania, doprowadzamy do wykształcenia głębiej sięgających korzeni, wówczas roślina stanie się bardziej odporna na suszę. Stosowanie kompostu zmniejszającego ilość metali ciężkich w glebie powinno odbywać się w sezonie wiosennym i jesiennym. Bardziej wymagające rośliny mogą być wspomagane również ekologicznymi preparatami dostępnymi w sklepach. Takie preparaty oferowane są między innymi przez markę Target, która jest niekwestionowanym liderem wśród producentów ekologicznych produktów do uprawy roślin.

Ekologiczna ochrona roślin

Ochrona powinna skupiać się przede wszystkim na zapobieganiu szkodnikom i chorobom roślin. Ziemia, nawozy oraz nasiona powinny pochodzić ze sprawdzonych hodowli, aby nie stały się one powodem infekcji. Konieczne jest stworzenie roślinie optymalnych warunków do wzrostu i rozwoju. Odpowiednia temperatura i nasłonecznienie są to tego niezbędne. Ważne jest również sąsiedztwo innych roślin. Przed sezonem trzeba sprawdzić, czy na łodygach nie pojawiły się mszyce, które stanowią jedno z największych zagrożeń dla kwiatów. Jeśli zauważymy niewidoczne na pierwszy rzut oka zmiany w wyglądzie rośliny, może być to sygnał ostrzegawczy o pojawieniu się szkodników w naszym ogrodzie. Ekologiczne środki przygotowane samodzielnie napary, które nie są szkodliwe dla zwierząt i środowiska mogą pomóc jedynie niewielkim stopniu, wówczas dobrym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych środków bakteriobójczych przygotowywanych według wszelkich standardów ekologicznych.

Nawożenie roślin

Naturalne nawożenie wzbogaca glebę o cenne minerały, które przyczyniają się do lepszego wzrostu i wyglądu roślin. Marka Target proponuje duży wybór ekologicznych nawozów dla wielu odmian roślin, dzięki czemu proces nawożenia będzie niezwykle prosty i szybki, a efekty upraw spektakularne.

 

IMG_7946

Do zakupu ekologicznych nawozów oraz naturalnych środków uprawy roślin zaprasza Sklep dla Ogrodu. Tylko teraz specjalnie dla czytelników Ulicy Ekologicznej z kodem rabatowym JESTEMEKO2017 otrzymasz 5% rabatu na pierwsze zakupy.

 

sprayslimaki