19.08
2016

Kajakiem wśród dzikiej przyrody


Piękne widoki, cisza i spokój. Delikatny szum płynącej wody, dzikie ptaki odpoczywające tuż przy trzcinach, siedząca na kamieniu wydra. Jak cieszyć się z wyprawy kajakowej i nie zakłócać codzienności mieszkańców rzek?

 

kayak-1323299_960_720Piękne widoki, cisza i spokój… Nie zakłóćmy tego

 

1. Trasa to podstawa

Przed wyruszeniem w nową, nieznaną trasę, sprawdź czy jest otwarta dla użytkowników rzeki lub jeziora. Czasem trzeba postarać się o dodatkowe, formalne pozwolenie na spływ. Jeśli chcesz spływać rzeką objętą ochroną rezerwatową, lub przepływającą przez cenny przyrodniczo obszar, sprawdź czy nie ma ograniczenia co do liczby osób, które mogą przemieszczać się po rzece w jednej grupie.

Ograniczenia wprowadza się po to, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno nam, chroniąc niedoświadczonych przed zbyt wymagającymi trasami, a także w celu chronienia dzikiej przyrody. Im nas więcej na rzekach, tym bardziej tracą one swoją naturalność. Pomosty do wodowania, miejsca biwakowania, drogi dojazdowe – to tylko wybrane przykłady obecności człowieka.

 

kayak-281828_960_720Nasza obecność na rzekach, niszczy ich naturalność

 

2. Gra w zielone

Pamiętajmy, by po wodach rzek i płytkich jezior pływać powoli, nie niszcząc roślinności wodnej. Grążele żółte zdecydowanie piękniej prezentują się w naturalnym środowisku niż w wazonie. Jeśli musisz się zatrzymać, wysiadaj z kajaka zawsze na brzegu rzeki. Nigdy nie wychodź na rzeczne łachy i wyspy. Są to ulubione miejsca odpoczynku i gniazdowania wielu gatunków wodnych ptaków. Twoja, nawet krótka obecność na piaszczystej rzecznej wyspie może spowodować zniszczenie gniazd i śmierć wielu piskląt rybitw, mew i sieweczek. Płynąc rzeką lub jeziorem, nie zbliżaj się do ptasich rodzin mających pisklęta. Uważnie obserwuj, słuchaj, poczuj przyrodę, ciesz się pięknem rzeki i staraj się nie być intruzem.

 

kayak-573218_960_720Pływajmy powoli, nie niszcząc roślinności wodnej

 

3. Zabierz śmieci ze sobą

Wybierając się na kajakową wyprawę po rzece lub jeziorze, zabieramy ze sobą prowiant i bagaż. Zadbajmy o to, by wszystko wróciło z nami na ląd. Pozostawione śmieci są ciekawym kąskiem dla zwierząt, które nawet nie zdają sobie sprawy z konsekwencji ich zajadania, a te mogą zakończyć się nawet śmiercią. Szczególnie niebezpieczne są plastikowe opakowania oraz te, które zawierają metalowe lub druciane elementy. Jeśli zobaczysz folię lub plastikowe odpadki pozostawione przez innych turystów, zabierz choć kilka z nich ze sobą. Plastik może rozkładać się w przyrodzie aż 500 lat! A małe plastikowe drobinki mogą przypominać rybom i ptakom jedzenie, w efekcie – zapychając ich układ pokarmowy. Dla Ciebie zabranie jednego śmiecia z rzeki lub jeziora to niewielki gest. Za to dla przyrody może mieć ogromne znaczenie. Kto zacznie zmieniać świat na lepsze, jeśli nie Ty?

 

paddle-809232_960_720Kończąc wyprawę, zabierzmy wszystkie śmieci ze sobą


Miłość do przyrody nie jest dla niej pustym frazesem. Ratuje przyrodę zawsze, gdy nie śpi, pracując dla jednej z organizacji ekologicznych, i w czasie wolnym. Uwielbia odkrywanie piękna i złożoności natury, na nowo każdego dnia.