21.09
2016

Najciekawsze trendy w ekorozwoju


Bycie eko jest na fali. Obojętnie, czy to przelotna moda, czy rzeczywisty wzrost świadomości wśród konsumentów. Dobra konsumpcyjne, których producenci dbają o to, by były przyjazne środowisku, cieszą się uznaniem. Dlatego światowe koncerny prześcigają się w pomysłach. Klienci mają w czym wybierać, a środowisko dużo na tym zyskuje.

Biznes ekologiczny rozkwita i przynosi korzyści zarówno przyjaciołom środowiska, zadowolonym klientom, a także samym firmom, które wiedzą, w jakim kierunku podążać. Efektem jest świadomość, że nabywane przez nas dobra konsumpcyjne nie szkodzą środowisku, na którego ochronie nam zależy.

Zdumiewają rewolucyjne rozwiązania. Już nie tylko same produkty są przyjazne naturze, wyśrubowane wymogi stawia się też systemom produkcji oraz sposobom dostarczania i promowania usług.

Jakie trendy w ekorozwoju szczególnie zwracają uwagę?

 

glowne1

 

Wykorzystanie w procesie produkcji materiałów z recyklingu oraz biodegradowalnych

Na wykorzystanie materiałów z recyklingu stawia przede wszystkim biznes odzieżowy oraz obuwniczy. Buty sportowe z odpadów? Dlaczego nie? Dwie wiodące na rynku firmy wyprodukowały świetnej jakości obuwie w 100% nadające się do recyklingu. Firmy odzieżowe przy produkcji specjalnie promowanych eko-kolekcji również kierują się dobieraniem materiałów z recyklingu, a ponadto sięgają po roślinne barwniki i organiczną bawełnę lub jedwab. By zachęcić do kupowania tych właśnie linii, w sklepach organizuje się akcje obniżek dla tych, którzy przyniosą swoje stare ubrania. Przeznaczone zostają one do recyklingu.

Szczególną jednak uwagę należy zwrócić na plastik powstały z materiałów pochodzenia roślinnego. W pełni nadającą się do recyklingu butelkę PlantBottle, w którą zapakowana jest woda mineralna Kropli Beskidu, wyprodukowano w prawie 30% z materiału pochodzącego z trzciny cukrowej oraz materiałów pozostałych po jej przetworzeniu. Wybierając tę wodę konsument ma świadomość, że na pozór typowe, plastikowe opakowanie pozostawi dużo mniejszy ślad ekologiczny. Obliczono, że od premiery innowacyjnej butelki w 2009 roku, dzięki jej dystrybucji, zapobieżono już emisji do atmosfery ok. 365 tys. ton dwutlenku węgla. Porównać to można z efektem spalenia 845 tys. baryłek ropy.

Zastosowanie oświetlenia LED

Oświetlenie szkół, szpitali czy sklepów w wielu krajach Trzeciego Świata często jest niemożliwe z powodu braku dostępu do elektryczności. Jeżeli jednak powiedzie się zamiar jednego z wielkich potentatów oświetleniowych, niebawem zainstalowanych w Afryce zostanie sto centrów oświetleniowych. Będą one wykorzystywać lampy solarne LED i niemożliwe stanie się możliwe. Stwierdza się, że zainstalowanie we wszystkich instalacjach oświetleniowych na świecie takiego właśnie rozwiązania, pozwoliłoby na oszczędności rzędu 130 mld euro! Nic zatem dziwnego, że po rozwiązanie to sięgają już nawet odbiorcy detaliczni.

 

1

 

Samochody o napędzie elektrycznym

Wydawało się, że się nie przyjmą. Po pierwsze ich ceny znacznie przewyższają te, które płaci się za tradycyjne modele. Po drugie, zwolenników tzw. ciężkiej nogi podczas jazdy, nie zadowalały osiągi pojazdów elektrycznych. Trzeci powód był chyba największym wyzwaniem, jakie wiązało się z posiadaniem przyjaznego naturze auta. Na przeszkodzie stała niedostosowana infrastruktura miast. A jednak, pierwsza firma produkująca samochody o napędzie elektrycznym, po dziesięciu latach w końcu zaczęła przynosić zyski.

Auta o zerowej emisji spalin są produkowane z dbałością o środowisko. Wykorzystuje się zatem w do ich produkcji recyklingowane i ekologiczne surowce, takie jak plastik z butelek PET, włókna hibiskusa czy wełnę, a skórę tapicerki garbuje przy pomocy naturalnej oliwy, bez wykorzystania toksycznych chemikaliów.

Zero emisji i zero odpadów

Tzw. polityka zero to kierunek obierany przez producentów z rynku artykułów spożywczych czy chemicznych. W jaki sposób ten ambitny cel jest osiągany? Odpady pozostałe po procesie produkcyjnym danego towaru, wykorzystuje się do tworzenia innego. Co ważne, polityka zero nie przekłada się tylko na ograniczenie odpadów, ale także na oszczędności w wykorzystaniu energii i wody.

Wykorzystanie źródeł energii odnawialnej

Rozwiązania wykorzystujące energię ze słońca czy wiatru są już nie tylko kwestią wyboru. Stają się koniecznością. Wielkie koncerny zdają sobie z tego sprawę. Obliczono, że już do 2030 roku globalny udział energii z OZE może wzrosnąć nawet do 30%. Tam, gdzie jeszcze OZE nie są odpowiednio dotowane, przedsiębiorstwa decydują się po prostu na oszczędzanie energii.

Oszczędzanie energii staje się wiodącym kierunkiem w budownictwie. Przykładem tego jest postawienie na tzw. domy pasywne, czyli maksymalizujące zyski energetyczne przy jednoczesnym ograniczeniu strat ciepła. Energooszczędne i wykorzystujące energię odnawialną domy są już niewiele droższe od tradycyjnych. Dlatego od 2020 r., zgodnie z normami unijnymi, pasywne będą musiały być wszystkie nowo powstające budynki. Będzie też realizowana polityka wspierania inwestycji przeznaczonych na renowację już istniejących mieszkań i budynków. A wszystko dlatego, że oszczędzanie energii staje się priorytetem.

Nasze codzienne wybory konsumenckie mają ogromne znaczenie. Bądźmy tego świadomi i wnikliwie oceniajmy to, w jakim stopniu producent wybieranego przez nas asortymentu wziął pod uwagę dobro środowiska.