21.11
2016

Pies przyjazny środowisku


Według wyliczeń naukowców z Victoria University of Wellington w Nowej Zelandii posiadanie średniej wielkości psa ma bardziej negatywny wpływ na ocieplenie klimatu niż pokonywanie 8 tys. kilometrów rocznie samochodem terenowym.

Podpowiadamy co zrobić, aby styl życia naszego psa był bardziej przyjazny środowisku.

dog-190056_960_720Ekologiczny odcisk łapy psa potrafi być większy niż ludzki

 

Nieprawdopodobne doniesienia

Okazuje się, że nasze czworonożne pupile rujnują planetę na równi z nami, pozostawiając na Ziemi dość znaczny ekologiczny ślad łapy. Ekologiczny ślad łapy psa pozwala określić, ile hektarów biologicznie produktywnej powierzchni naszej planety potrzeba do zaspokojenia potrzeb naszego pupila. Ekologiczny odcisk łapy średniej wielkości psa to 0,84 ha, co oznacza, że psiak wykorzystuje więcej zasobów naturalnych niż przeciętny mieszkaniec Bangladeszu czy Haiti, który potrzebuje zaledwie 0,6 ha.

food-bowl-281978_960_720Karma – przyjazna naturze, jeżeli ma oznaczenie eko

 

Na początek żywienie

Jedzenie przeciętnego czworonoga odpowiada za emisję 270 kg dwutlenku węgla rocznie, czyli dwa razy tyle, ile wysyła do atmosfery każdy pasażer lecący samolotem z Warszawy do Londynu. Radą na to są ekokarmy, których na polskim rynku jest coraz więcej. Nie zawierają konserwantów, ani sztucznych polepszaczy smaku, wytwarzane są z lokalnych produktów i bez użycia pestycydów. Warto zwrócić uwagę na certyfikaty które gwarantują, że produkt jest rzeczywiście “zielony”. Taką karmę można nabyć w niektórych sklepach zoologicznych, sklepach ze zdrową żywnością lub też zamówić przez Internet.

pot-820012_960_720Możesz przygotować zbilansowany posiłek psa samodzielnie

 

Domowe gotowanie

Bardziej zaawansowani ekologicznie właściciele mogą również przygotować karmę w domu, najlepiej z produktów wyprodukowanych we własnym ogródku. Po przepisy i rady najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który ustali potrzeby zwierzaka i podpowie, jakich suplementów używać, aby jedzenie było zbilansowane.

dog-1543301_960_720Nawet pół tony odchodów? Tak!

 

Kupa kupy

W Polsce jest ponad siedem milionów psów. W ciągu dziesięcioletniego życia pupil potrafi wydalić nawet pół tony odchodów. Skutki tego widzimy na trawnikach naszych miast oraz na wysypiskach, gdzie odchody lądują szczelnie zapakowane w plastikowe woreczki rozkładające się przez setki lat. W San Francisco wyliczono, że psie kupy stanowią już cztery procent odpadów trafiających co roku na miejskie wysypiska, czyli mniej więcej tyle samo co zużyte jednorazowe pieluchy. Rozwiązaniem problemu psich nieczystości mogą być woreczki ekologiczne, które w warunkach kompostowych ulegają biodegradacji w zaledwie kilka tygodni

canny-dog-show-1166219_960_720Pielęgnacja psiej urody? Rozważnie!

 

Ekologiczna pielęgnacja

Zbyt częste kąpiele oprócz negatywnego wpływu na środowisko naturalne mogą wysuszać i podrażniać skórę psa. Na pewno nie należy rezygnować z kąpieli, czy zwalczania pcheł. Warto jednak czytać skład produktów, bądź też wypróbować te reklamowane jako naturalne: szampony na bazie masła shea, z naturalnymi olejkami eterycznymi czy ekstraktami z zielonej herbaty. Niestety w Polsce wybór tego typu produktów jest wciąż o wiele mniejszy niż na zachodzie, ale można je sprowadzić przez Internet.

apple-691798_960_720Wielu psich gadżetów nie trzeba, gdy jesteśmy my

 

Mniej zakupów

Kolejna rada na zmniejszenie ekologicznego odcisku łapy psa mówi: mniej kupować. Na zachodzie zakupoholizm właścicieli psów bije nieustające rekordy. Kostiumy na Halloween, schodki ułatwiające wchodzenie na kanapę, przyczepki do roweru specjalnie zaprojektowane dla czworonogów, czy bieżnie do ćwiczeń są na porządku dziennym. Produkcja tego wszystkiego skutkuje ogromnymi emisjami CO2 i przepełnionymi wysypiskami. Oczywiście na rynku są już produkty „zielone” – piłki z recyklingowanego plastiku czy pluszaki z ekologicznej bawełny wyhodowanej bez użycia pestycydów. Najbardziej eko są jednak te, które nasz pies już ma. Zatem, zamiast biec do sklepu po nową ekosmycz, lepiej poczekać, aż ta stara się zużyje. Wysłużone rzeczy można też wykorzystać do wyrobu domowych zabawek dla naszych pupili.

Pies przyjazny środowisku, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Interesuje się zdrowiem, sportem i wszelkimi rzeczami wartymi uwagi. Uwielbia kawę, czekoladę i dobrą książkę.