09.08
2017

Czy królowa polskich rzek odzyska dawny blask? Rok Rzeki Wisły 2017


Wisłę można bez wahania uznać za najważniejszą z polskich rzek. Trzysta lat temu była ona jedną z najistotniejszych rzek na świecie. Przez ostatnie dziesięciolecia Wisła została zaniedbana. Polacy odwrócili się od swojej rzeki zatruwając ją, lekceważąc, uniemożliwiając żeglugę… Rok 2017 został ustanowiony Rokiem Rzeki Wisły. Ma on być ogólnonarodowym świętem, czasem intensywnych prac i dyskusji, który pozwoli wypracować wspólne stanowisko miłośników, wodniaków i żeglugowców w sprawie zrównoważonego rozwoju rzeki.  

 Wisła - Rok Rzeki Wisły 2017Repliki historycznych statków wiślanych podczas spływu Wisłą do Torunia / źródło: Dziennik Bałtycki

Polacy odwrócili się od Wisły

W 1466 roku, po trzynastoletniej wojnie z Krzyżakami został w Toruniu zawarty pokój, w skutek którego pierwszy raz w historii cały żeglowny bieg Wisły trafił pod polskie panowanie. Rok 1467 był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle. Zapoczątkował on ponad 300 letni “Złoty Okres” żeglugi wiślanej. Wolny handel w całym jej dorzeczu był jedną z przyczyn powstania ekonomicznej, kulturalnej i militarnej potęgi świata w okresie “Polski zygmuntowskiej”.

Jak oświadczył król Jan Olbracht w 1496 roku w przywilejach piotrowskich: Postanowiliśmy, aby żegluga na rzekach królestwa naszego w górę i w dół z wszelkiego rodzaju towarami była wolna dla wszystkich ludzi jakiegokolwiek stanu, zakazując wszelkie przeszkody i cła…”.

550 lat później miłośnicy Wisły zwierają szeregi aby wspólnie przywrócić rzece dawną świetność. Decyzją Sejmu uchwalono rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły. Akcja została zainicjowana przez pasjonatów, którzy mieli odwagę marzyć, aby Wisła znowu stała się ważna w realnym życiu ludzi którzy nad nią mieszkają. Byli to między innymi płoccy wodniacy, którzy już od kilku lat organizują Dzień Wisły, kultywują wodniackie tradycje i starają się odtworzyć wiślaną żeglugę. Nie zabrakło również entuzjastów z innych miast: Krakowa, Tczewa, Torunia czy Piaseczna. Chociaż każda z grup działa na własną rękę, łączą siły aby Wisła zaistniała ponownie w świadomości Polaków jako wspólny skarb.

Organizatorzy akcji mają świadomość, że przywracanie Wiśle jej dawnego blasku musi odbywać się we współpracy bardzo różnych środowisk, instytucji i samorządów. Możliwy jest rozwój turystyki oraz sfery związanej z wypoczynkiem, kultury, aktywna ochrona wiślanej przyrody, a nawet powrót do dawnego rzemiosła. Wisła potrzebuje nowych lokalnych liderów oraz partnerów biznesowych i lokalnych władz.

“Polacy odeszli od Wisły, za bardzo się od niej odwrócili. Chcemy zmienić tę niefajną tendencję, a Rok Rzeki Wisły służy budowie dobrej marki tej rzeki. Nastąpił czas by w końcu ją wykorzystać i nie patrzeć na nią tylko jak na ciek wodny, albo jak na szlak transportowy, ale również jak na bardzo duże bogactwo i ekonomiczne, i społeczne.” – powiedział Robert Jankowski, szef Fundacji Rok Rzeki Wisły 2017, zachęcając jednocześnie do odwiedzania strony rokrzekiwisly.pl i angażowania się w rozmaite, proponowane w ramach projektu działania.

Wisła - Rok Rzeki Wisły 2017Źródło: bbfan.pl

Co się będzie działo?

Rok Rzeki Wisły ma być pretekstem do rozmów o rzece na wszystkich szczeblach, ale także do zorganizowania licznych imprez mających propagować ideę współpracy wokół wskrzeszania jej świetności.  Tylko w sierpniu, zaplanowano ponad 30 różnych atrakcji pod patronatem Roku Rzeki Wisły. Wybraliśmy dla Was te szczególnie interesujące. Pełen kalendarz planowanych wydarzeń znajdziecie na stronie akcji: Rok Rzeki Wisły – kalendarz wydarzeń.

  • Bursztynowe Wrota Wisły (12-14 sierpnia) – to IX Międzynarodowy Festiwal “Wikingowie z Truso w Elblągu”. Planowana jest realizacja odtwórstwa historycznego X wieku epoki Wikingów, Słowian i Bałtów. Umożliwia ona widzom przeniesienie się w atrakcyjny sposób w świat Truso – legendarnego emporium Wikingów u ujścia Wisły, które znajdowało się nieopodal Elbląga 1000 lat temu.
  • Spływ na byle czym (12 sierpnia) – zbuduj pływający pojazd, zarejestruj się, przyjedź i płyń z nami Drwęcą! Jeśli tym razem nie jesteś gotowy na wodne atrakcje, weź udział w pikniku, plażowaniu oraz dopinguj pływających.
  • Festiwal Wisły we Włocławku (12-15 sierpnia) – cztery dni z królową polskich rzek. Tradycja, przygoda, zabawa, koncerty, pokaz rzemiosła i bogactwa regionalnych przysmaków. Miejsce: Włocławek, Ciechocinek, Toruń – jeden z najbardziej malowniczych odcinków Wisły. W planach pokazy, spływy i degustacje.
  • Vistula Folk Festival (22-27 sierpnia) – nadwiślański festiwal folklorystyczny – najstarszy tego typu festiwal w kraju organizowany w Płocku. Koncerty odbywają się w różnych częściach miasta. W Płocku gościć będą zespoły folklorystyczne z całego świata.
  • Festiwal Smoczych Łodzi o Puchar Prezydenta Włocławka (26 sierpnia) – to efektowne wyścigi smoczych łodzi obsadzonych załogami z całej Polski. Miejsce – Przystań Wodna przy ul. Piwnej we Włocławku.

Źródło: rokwisly.pl