11.06
2019

Kanada zakaże plastiku jednorazowego użytku!


W ślad z Unią Europejską, która wprowadziła obowiązujący od 2021 roku zakaz stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z plastiku, batalię z odpadami z tworzyw sztucznych postanowiła stoczyć Kanada. Wczoraj kanadyjski premier Justin Trudeau ogłosił rządowy program przeciwdziałania zanieczyszczeniu plastikiem!

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi jest globalnym wyzwaniem wymagającym natychmiastowego działania społeczności międzynarodowej. Odpady z tworzyw sztucznych trafiają na składowiska lub do spalarni odpadów, zanieczyszczają lasy, rzeki, jeziora i oceany, przyczyniając się do śmierci zwierząt morskich.

Kanada podejmuje wyzwanie

W Kanadzie zaledwie 10% odpadów z tworzyw sztucznych poddawanych jest recyklingowi. Jeżeli taki kierunek zostanie utrzymany, Kanadyjczycy do 2030 r. wyrzucą do kosza tworzywa sztuczne o łącznej wartości 11 miliardów dolarów. W związku z tym, wczoraj premier Kanady Justin Trudeau ogłosił rządowy program przeciwdziałania zanieczyszczeniu plastikiem. Program obejmuje:

  • obowiązujący od 2021 zakaz stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych, takich jak: torby foliowe, słomki, sztućce, talerzyki czy mieszadełka,
  • nawiązanie współpracy z przedsiębiorstwami produkującymi przedmioty z tworzyw sztucznych lub w opakowaniach z tworzyw sztucznych w celu wdrożenia standardów obejmujących odpowiedzialność za generowane odpady.

Szacuje się, że zaproponowane rozwiązania mogą pomóc ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 1,8 miliona ton, przyniosą oszczędności rzędu miliardów dolarów oraz przyczynią się do utworzenia 42 tys. miejsc pracy.

Kanadyjczycy naocznie doświadczają skutków zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi i są zmęczeni widokiem plaż, parków ulic i wybrzeży zanieczyszczonych plastikowymi odpadami. Naszą odpowiedzialnością jest pracować z naszymi partnerami by zredukować poziom zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, chronić środowisko, jak również tworzyć miejsca pracy i wzmacniać naszą gospodarkę. Jesteśmy winni naszym dzieciom zachowanie środowiska czystego i bezpiecznego dla kolejnych pokoleń” – stwierdził premier Kanady Justin Trudeau.

Odpadowe fakty z Kanady

  • Każdego roku Kanadyjczycy wyrzucają ponad 3 miliony ton odpadów z tworzyw sztucznych.
  • Około 1/3 tworzyw sztucznych używanych w Kanadzie to przedmioty jednorazowego użytku. Szacuje się, że w Kanadzie zużywa się 15 miliardów plastikowych torebek rocznie oraz 57 milionów słomek każdego dnia.
  • Każdego roku milion ptaków i ponad 100 tys. ssaków morskich na całym świecie cierpi lub ginie z powodu omyłkowego spożycia plastiku lub zaplątania się w przedmioty z tworzyw sztucznych.
  • Na całym świecie każdej minuty do mórz i oceanów trafiają odpady plastikowe o objętości równej jednej ciężarówki.

Źródło: https://pm.gc.ca/eng/news/2019/06/10/canada-ban-harmful-single-use-plastics-and-hold-companies-responsible-plastic-waste