29.09
2013

Adoptuj pszczołę!


Pszczoły, trzmiele i inne owady zapylające znalazły się w tarapatach. Greenpeace postanowił je ratować i zbudować w polskich miastach 100 hoteli, w których dzicy zapylacze znajdą schronienie oraz miejsce do rozmnażania.

Aby pomóc wystarczy wejść na stronę www.adoptujpszczole.pl i zaadoptować pszczołę (jedną albo więcej). Adopcja jednej pszczoły to tylko 2 zł. 400 zaadoptowanych pszczół to jeden zapewniony dla nich hotel.

Jak wyglądają hotele dla pszczół?
Można je ustawić w miejskich parkach i ogrodach. Hotele dla pszczół to specjalne konstrukcje, w których dzikie owady zapylające mogą się rozmnażać, schronić przed złą pogodą i przetrwać zimę. Pszczoły i inne dzikie zapylacze to kluczowy element ekosystemów. Dzięki nim owocują i rozmnażają się rośliny, a zwierzęta mają co jeść. Nie tylko hałas i zanieczyszczenia mogą im zagrażać. Miejskie obszary zielone to dla owadów prawdziwe pustynie, ponieważ są zbyt sterylne (regularnie koszone trawniki, dokładnie grabione liście) dlatego owady nie znajdują w nich odpowiedniego schronienia.
W hotelach zbudowanych przez Greenpeace schronienie znajdą głównie pszczoły samotnice (m.in. murarki, samotki, porobnice i trzmiele), bzygi, a także inne pożyteczne owady (np. złotooki i biedronki). Hotele, które zostaną wybudowane w ramach akcji będą dużymi i dość skomplikowanymi konstrukcjami. Zostaną one odpowiednio wzmocnione i zabezpieczone przed intruzami (np. szerszeniami), ale również będą wyróżniały się estetycznym designem, aby nie tylko służyć pszczołom, ale też zdobić przestrzeń miejską.

„Więcej niż miód”

Jak jeszcze pomóc? Iść do kina na film „Więcej niż miód”. Można dowiedzieć się z niego wielu przydatnych informacji o życiu pszczół, o niebezpieczeństwach, które im zagrażają oraz o konsekwencjach dla człowieka w sytuacji, kiedy zabrakłoby owadów zapylających. Wybierając się na ten film do kina, można również wesprzeć Greenpeace, ponieważ złotówka z każdego sprzedanego biletu przekazywana jest właśnie na akcję „Adoptuj pszczołę”.
Film ten jest pouczający, ale też szokujący i wzruszający. Reżyser Marcus Imhoof ukazał w filmie pszczoły i pszczelarzy z różnych zakątków świata. Pokazał hodowlę pszczół w małych gospodarstwach, ale też produkcję miodu na ogromną skalę. Dotarł też do miejsc, w których od lat nie ma już ani jednej pszczoły. Jak ludzie radzą sobie w takich sytuacjach? Kto zapyla lepiej, człowiek czy pszczoła? Odpowiedź na te pytania można poznać w filmie „Więcej niż miód”.
Film warto obejrzeć również ze względu na niezwykle kunsztowne zdjęcia, wykonane mikroskopową kamerą. Zastosowanie najnowszych technologii pozwoliło na realistyczne przedstawienie pszczół w ich gniazdach i ulach. Widz dowiaduje się jak pięknym i pożytecznym owadem jest pszczoła.

Źródło: www.adoptujpszczole.pl

Adoptuj pszczołę!, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Monika Prucnel - z wykształcenia polonistka i socjolożka, z zamiłowania ekolożka, a na co dzień copywriterka. Od 2004 roku wegetarianka. Autorka bloga kulinarnego Vege-Kika.blogspot.com