24.09
2014

Akademia Alternatywnej Architektury Krajobrazu


Krakowska Pracownia k., znana czytelnikom Ulicy Ekologicznej m.in. z projektowania naturalnych placów zabaw, zaprasza osób poszukujące nowych rozwiązań w dziedzinie architektury otoczenia do Akademii Alternatywnej Architektury Krajobrazu. Każdy z uczestników AAAK będzie miał za zadanie stworzyć użyteczny publicznie obiekt architektury krajobrazu.

Idea

Architektura to zawsze namacalna materia. Architektura nie jest abstrakcyjna, lecz konkretna(…). Podłogi z desek niczym lekkie membrany, ciężkie masy kamienia, miękkie płótna, szlifowany granit, delikatna skóra, surowa stal, polerowany mahoń, krystaliczne szkło, miękki asfalt ogrzany słońcem – materiały architektów, nasze materiały. Znamy je wszystkie. A jednak nie znamy ich wcale. Ażeby projektować, wymyślać architekturę, musimy się nauczyć świadomie z nimi obchodzić. To praca badawcza; to praca pamięci.
Peter Zumthor „Myślenie architekturą”, wyd. Karakter, Kraków 2010, s. 66

Mimo bogatej tradycji i zaawansowanej technologii, mnogości materiałów – zarówno naturalnych, znanych od setek lat, jak i tych nowych – wyprodukowanych w fabrykach, liczba tych faktycznie wykorzystywanych w architekturze krajobrazu jest ograniczona. Wciąż pojawiają się te same schematy, dobrze znane (czyli pozbawione ryzyka) rozwiązania. Co tak naprawdę wiemy o materiałach, z którymi pracujemy? Owszem, w programie studiów znajdziemy „materiałoznawstwo”, ale co to oznacza? Czy możemy ich dotknąć, poczuć, wypróbować?
Druga edycja AAAK daje taką właśnie możliwość. Wykłady, tabelki z właściwościami i zdjęcia z możliwością użycia, zamienimy na żywy kontakt i pracę z materiałem.
Prowadzić nas będą specjaliści, Mistrzowie, którzy nie tylko posiadają ogromną wiedzę, ale również podchodzą do swojej pracy z ogromną pasją. Skupimy się na materiałach, które rzadko stosowane są w architekturze krajobrazu lub tylko w najbardziej standardowym wydaniu – glina, wiklina, tkaniny, szkło, drewno… Wyjdziemy też poza samą dziedzinę, inspirując się land artem, dizajnem czy architekturą.
Tworzyć architekturę to znaczy zadawać sobie pytania, to znaczy przybliżać się do własnych odpowiedzi, krążyć dookoła nich i odnajdywać je przy wsparciu nauczyciela. Zawsze i wciąż.

Siła dobrego projektu tkwi w nas i w naszej zdolności postrzegania świata za pomocą uczucia i rozumu. Dobry projekt architektoniczny jest zmysłowy. Dobry projekt architektoniczny jest mądry.
Peter Zumthor „Myślenie architekturą”, wyd. Karakter, Kraków 2010, s. 65

Tak właśnie postrzegamy proces, jakim jest nauka. Na AAAK nie znajdziecie gotowych rozwiązań, to nie miejsce na bierne wysłuchanie wykładu. Materiały, które otrzymacie są autorskim spojrzeniem naszych Mistrzów. Nie są one jednak wyznacznikiem, a zachętą do własnych poszukiwań. Skupimy się przede wszystkim na pracy własnych rąk. Pobrudzimy się gliną, zmęczymy palce przeplataniem wiklinowych witek, być może ukłujemy się igłą. Wszystko po to, żeby lepiej zrozumieć i poczuć materiał, oswoić go. Aby z nami współpracował przy projektach, które w przyszłości przyjdzie nam tworzyć.

Przebieg spotkań
W tej edycji wykłady zamienimy na spotkanie z Mistrzem, ćwiczenia teoretyczne na własnoręczną pracę, a spacery na wycieczki do pracowni, gdzie króluje materiał, będący tematem przewodnim spotkania. Stawiamy przede wszystkim na praktykę i spotkanie z praktykami.
Każde spotkanie zaczniemy od zwiedzenia pracowni i krótkiej (lub dłuższej) opowieści jej właściciela na temat wybranego materiału. Następnie wykonamy pracę na zadany temat.
Celem jest przede wszystkim zapoznanie się z materiałem, jego właściwościami i możliwościami obróbki. Nie będą to jednak koszyki z wikliny czy miseczki z gliny. Każde zadanie będzie ściśle związane z architekturą krajobrazu oraz dziedzinami pokrewnymi – land artem, sztuką, dizajnem.
Spotkaniom towarzyszyć będą materiały merytoryczne – teksty zaproszonych Mistrzów, wywiady z artystami i architektami krajobrazu pracującymi z wybranym materiałem oraz polecana literatura pogłębiająca zagadnienie.

AAAKMini-dyplom AAAK
Uczestnicy będą mieli za zadanie przygotowanie obiektu architektury krajobrazu z wykorzystaniem wybranego materiału lub z połączenia kilku z nich. Tematem pracy może być land art, mała architektura, przedmiot lub rzeźba, która może być umieszczony w ogrodzie, parku, przestrzeni publicznej. Ważne jest, aby praca była społecznie użyteczna. Wszystkie koncepcje zostaną zaprezentowane na ostatnim spotkaniu, ale zachęcamy uczestników do indywidualnej pracy przez cały czas trwania kursu. Udzielamy indywidualnych konsultacji, zarówno w trakcie trwania spotkań, jak i mailowo. Ponadto każdy z uczestników dostanie pakiet informacji na temat odbywających się w tym czasie konkursów branżowych, na których można zaprezentować przygotowane prace końcowe.

Zapisy trwają do końca października. Szczegółowe informacje: biuro@pracowniak.pl
www.pracowniak.pl/aaak2

Zainteresował Cię ten projekt? Możesz wesprzeć jego realizację na platformie Wspieram Kulturę: wspieramkulture.pl/projekt/754-Akademia-Alternatywnej-Architektury-Krajobrazu