13.03
2012

Bank nasion – do czego go potrzebujemy?


W 2008 roku na norweskim archipelagu Svalbard na wyspie Spitsbergen, tysiąc kilometrów od Bieguna Północnego, powstał globalny bank nasion Svalbard Global Seed Vault.

Bank nasion Budynek na zlecenie norweskiej agencji budownictwa i nieruchomości zaprojektował Dyveke Sanne. Bank ulokowany jest w tunelu wydrążonym w wieloletniej zmarzlinie, gdzie stale panuje ujemna temperatura. Służy przechowywaniu nasion wszystkich roślin z banków genów całego świata. Zasoby nasion są utrzymywane w stanie głębokiej botanicznej hibernacji.

Budynek banku nasion został zaprojektowany tak, aby jak najmniej szkodzić środowisku naturalnemu. Wieloletnia zmarzlina otaczająca ściany banku oraz zastosowana technologia pozwalają utrzymać wewnątrz banku temperaturę -18 o C przy użyciu tylko jednej 10-kilowatowej sprężarki zasilanej przez lokalnie produkowaną energię. Bank nasion jest bezobsługowy, wymaga jedynie corocznej kontroli pracownika.

Architektura banku doskonale wypisuje się w otaczający krajobraz. Dach budynku pokrywają odbijające światło lustra, pryzmaty oraz światłowody, które pozwalają dostrzec go z bardzo daleka. Projekt budynku zdobył w 2008 nagrodę Årets anlegg, jest też pokazywany na wielu wystawach.

Svalbard Global Seed Vault mogący pomieścić dwa razy więcej odmian, niż występuje na Ziemi, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia wynikające z genetycznej modyfikacji roślin oraz zmian klimatu. Jest zabezpieczeniem dla bioróżnorodności naszej planety. Zgromadzone w banku nasiona mogą posłużyć do odnowy upraw roślin jadalnych po ewentualnej katastrofie (naturalnej lub spowodowanej przez człowieka). Bank nasion został ufundowany i założony przez rząd Norwegii jako projekt służący całemu światu. Obyśmy nigdy nie musieli korzystać z jego zasobów.


Monika Burakowska – na co dzień studentka geoinformacji i wzornictwa. Wegetarianka z 10-letnim stażem. Po godzinach zgłębia zasady zdrowego odżywania, tajniki ekologii, ochrony środowiska i świat ekodesignu. Autorka bloga ZielonaWśródLudzi.blogspot.com.