23.01
2018

Chińczycy posadzą las wielkości Irlandii


Chińskie władze zapowiedziały uruchomienie nowego projektu, którego celem jest pokrycie lasami ogromnych obszarów tego kraju. W tym roku drzewa zostaną posadzone na powierzchni prawie 7 mln ha, tj. powierzchni wielkości Irlandii.

O nowym projekcie poinformował w zeszłym tygodniu Zhang Jialong, przewodniczący Administracji ds. Lasów. Projekt ma pomóc Chinom zmienić ich wizerunek z największego truciciela na światowego lidera w sprawach ekologii.

7988632041_1a78305da6_k

Chiny są nadal głównym emiterem gazów cieplarnianych, a ich gospodarka w dużym stopniu zależy od węgla. Jednak już od lat zmienia się nastawienie władz tego kraju do kwestii środowiskowych, w tym wpływu zanieczyszczenia powietrza czy zmian klimatycznych na zdrowie chińskiego społeczeństwa.

Projekt zalesiania zakłada osiągnięcie konkretnych rezultatów w konkretnym czasie. I tak, do końca tej dekady udział terenów zalesionych ma zwiększyć się z 21,7% do 23% obszaru tego kraju. Później, tj. w okresie od 2020 do 2035, powierzchnia lasów nadal będzie wzrastać, aż do osiągnięcia 26%.

„Zapraszamy wszystkie firmy i organizacje ekologiczne, by dołączyły do tego ogromnego przedsięwzięcia,” – powiedział Jialong, podkreślając, że: „współpraca między rządem a społeczeństwem jest kluczowym elementem tego projektu.”

Obszary przeznaczone pod zalesienie obejmują północno-wschodnią część tego kraju, tj. prowincje Hebei, Qinghai i Pustynię Hunshandake. Według Zhanga, tylko w ciągu ostatnich pięciu lat Chiny wydały ponad 83 mld dolarów na sadzenie lasów, dzięki czemu rosną one teraz na 208 mln ha.

Jak donosi Agencja Reutera, chińskie władze wdrażają także inny ekologiczny projekt mający na celu ograniczenie bezzasadnego wznoszenia budowli w pobliżu rzek, lasów czy parków narodowych.

Opracowanie: Xebola, tekst źródłowy: https://www.ecowatch.com/ z dn. 12.01.2018