16.04
2013

Dekalog zielonego mieszczucha


W polskich księgarniach znajdziesz przynajmniej kilkanaście pozycji na temat zakładania ogrodu, przygotowania podłoża, uprawy poszczególnych roślin, nawożenia czy budowy elementów ogrodowych. Poniższy „poradnik” to subiektywne spojrzenie na kwestię zieleni w mieście. Kilka pomysłów, otwarta lista, do której każdy może dopisać (w komentarzach) własne przemyślenia.

1. Posadź coś. Gdziekolwiek. Drzewo, krzew, byliny – obojętne. W doniczce, w ogrodzie, partyzancko w przestrzeni publicznej. Pobrudź się. Poczuj ziemię na swoich rękach. Ogrodnictwo jest terapią – uspokaja, wycisza, pozwala nabrać dystansu do pędzącego świata. Uczy cierpliwości, organizacji, systematyczności. Zrób pierwszy krok.

2. Rozglądnij się. Wyszukuj pięknych miejsc – podwórka zarośnięte bluszczem, wypielęgnowane kwietniki przed blokiem, doniczki z kolorowymi kwiatami. Zobacz moc roślin w oswajaniu przestrzeni. Idź dalej. Zacznij szukać „roślinnych partyzantów” – chwastów, które same przejmują opuszczone miejsca, zamieniając je w kwitnące ogrody. Czasami trzeba coś zobaczyć, żeby uwierzyć.

3. A teraz spójrz na swoje miejsce zamieszania. Odkryj jego potencjał. Nie masz ogrodu? A może masz balkon? Parapet? Spróbuj umieścić doniczkę z roślinami na swoim podwórku. Zasadź krzewy na opuszczonym skrawku przed blokiem. Co jeszcze możesz zrobić? Sam lub z sąsiadami? Żadne miejsce nie jest tak małe, żeby nie można go było zazielenić.

4. Wykorzystaj stare wiadra, kalosze, garnki, miski, kartony po mleku, butelki PET, palety, walizki, worki. Wszystko co możesz napełnić ziemią może być doniczką lub przynajmniej osłonką.

5. Oddaj Ziemi to co od niej dostałeś. Załóż kompostownik, zbieraj wodę deszczową.

6. Zrezygnuj z jednej rzeczy, którą planowałeś kupić, a z której skorzystałbyś pewnie raz w ciągu roku. Kup za to zioła lub warzywa i dobrą ziemię. Zaproś przyjaciół na kolację.

7. Ogród, aby rozkwitł, wymaga czasu. Nie zniechęcaj się porażkami. Próbuj co roku nowych rozwiązań. Dodawaj kolejne elementy. Niech Twój ogród rośnie, rozrasta się, dojrzewa.

8. Nie pytaj, nie pozwolą Ci. Czasami nie warto czekać. Po prostu działaj. Rób bomby nasienne, sadź rośliny w pustych donicach. Zasada „mniej znaczy więcej” nie dotyczy zieleni w miastach.

9. Szukaj inspiracji. Na przykład tutaj: pinterest.com

10. Ogród to nie tylko kopanie w ziemi. To sposób życia. Wolniejszego, bliższego naturze, bardziej świadomego. Zostań orędownikiem tej idei. Zasiej ją wśród swoich bliskich.

Źródło: Pracownia k.
Zdjęcia: ŻycieRzeczy.pl

Czekamy na Wasze propozycje zielonych przykazań!

Dekalog zielonego mieszczucha, 4.3 out of 5 based on 3 ratings