28.01
2018

Dlaczego każdy płatek śniegu jest inny?


Jedni wyczekują ich już od listopada, inni szczerze ich nie cierpią i najchętniej wyjechaliby na całą zimę w tropiki. Płatki śniegu budzą w ludziach skrajne uczucia. Bez względu na to czy należysz do ich entuzjastów czy zagorzałych przeciwników dostrzegłeś zapewne jak zaskakująco precyzyjne, symetryczne kształty potrafią przyjmować.

Przyglądając się z bliska płatkom śniegu można dojść do wniosku, że są one dziełem sztuki stworzonym przez samą naturę. Uważny obserwator zauważy zapewne, że nie ma dwóch identycznych płatków. Przez wieki zjawisko to pozostawało tajemnicą. Dzisiaj wiemy już skąd bierze się to piękno i niesamowita różnorodność śniegu, jednak wiele szczegółów tego procesu nadal pozostaje do odkrycia.

śnieg

 Jak powstaje śnieg?

Śnieg tworzy się w chmurach silnie nasycony parą wodną. Kiedy temperatura spada poniżej zera, wokół występujących w powietrzu drobinek kurzu czy pyłku roślin (zwanego przez fizyków jądrem kondensacji) zaczyna tworzyć się kryształek lodu. Przybiera on formę graniastosłupa sześciokątnego. Stąd płatki śniegu przybierają zazwyczaj formę sześcioramiennych, symetrycznych gwiazdek.

Kształt i złożoność płatków śniegu zależą od panujących warunków atmosferycznych: wilgotności, temperatury powietrza i ciśnienia atmosferycznego. Przy bardzo niskich temperaturach i małej wilgotności płatki śniegu nie są zbyt wymyślne. Natomiast kiedy wilgotność jest duża a temperatura bliższa zeru, przyjmują one najbardziej wymyślne, ażurowe kształty.

śniegźródło: TiF.tv – Płatki śniegu czym są i jak powstają?

Dlaczego każdy płatek jest inny?

Droga każdego płatka śniegu z chmury do ziemi jest nieco inna. W zależności od napotkanych warunków atmosferycznych, kształt płatka będzie nieco inny. W ocenie naukowców, pierwotny kryształek zawiązany wokół jądra kondensacji absorbuje w czasie lotu nawet 100 000 kropelek wody zawieszonych w powietrzu. Tym samym liczba możliwych kombinacji w jakich drobinki wody będą przyłączały się do opadającego płatka jest ogromna i mała szansa aby spotkać dwa płatki podobne do siebie.

Źródło: eduscience.pl