11.09
2016

Glass Beach – śmietnisko cudem natury


Trudno uwierzyć w to, że wysypisko śmieci może w ciągu wieku stać się obszarem chronionym. Jednak właśnie to się zdarzyło w Kalifornii. Poznajcie Glass Beach.

Niedaleko Fort Bragg w Karolinie Północnej w XIX wieku nie było czegoś takiego jak wywóz śmieci, a że morze było blisko, rozwiązanie wydawało się oczywiste – wyrzucać je na klif. Lokalna ludność zaczęła więc to robić z upodobaniem i w wielkich ilościach. Na plaży lądowało szkło, sprzęt gospodarstwa domowego, pojazdy silnikowe, aż miejsce zostało ogłoszone oficjalnie wysypiskiem. Dopiero w 1960 roku lokalne władze zamknęły plażę jako miejsce nielegalnej wywózki śmieci.

Rozpoczęto akcję oczyszczania terenu, usunięto największe fragmenty detrytusu. Okazało się przy okazji, że długie lata wycisnęły piętno na rzucanym niegdyś na klif szkle. Fale i pogoda uderzały w nie, tłukły i rozdrabniały, aż powstały miliony małych gładkich, małych, okrągłych kawałeczków-kamyczków.

Bardzo szybko miejsce to zyskało nową, znacznie piękniejszą nazwę – Glass Beach, czyli Szklana Plaża. Na początku XXI wieku plaża i okoliczne 20 hektarów zostały kupione przez organizację California State Park i pojawiła się możliwość włączenia ich do otaczającego je MacKerricher State Park. Po oczyszczeniu terenu tak właśnie się stało.

To nie jest jedyna taka plaża, która powstała dzięki człowiekowi. W Kalifornii jest jeszcze druga, a w hawajskiej zatoce Hanapepe kolejna. Ciekawe jest to, że jedna istnieje w zatoce Guantanamo… Wszystkie są dowodem na siłę natury, która poprawia błędy popełnione przez ludzi.


Na Szklanej Plaży prawdopodobnie są „kamyki” w każdym możliwym kolorze. Glass Beach jest bardzo popularna wśród turystów, wielu z nich przeszukuje plażę i zabiera najpiękniejsze kawałki na pamiątkę.

Pierwsi klifowi śmieciarze byliby zdumieni, gdyby zobaczyli, w co przemieniły się ich odpadki.

Niegdyś zamknięto to miejsce jako nielegalnie – dzisiaj wbrew prawu byłoby jego zamknięcie…

foto: Flickr, użytkownik mamojo, Flickr, użytkownik Matthew High
Źródło: kuriositas.com – Glass Beach

Glass Beach - śmietnisko cudem natury, 4.3 out of 5 based on 6 ratings

Zawodowo czyta i pisze, a w wolnym czasie pisze i czyta. Lubi spanie, śnienie, kawę, wodę i świt.