22.09
2014

Ile kosztuje las?


Shubhendu Sharma, młody inżynier pracujący niegdyś dla Toyoty, podczas swojego wystąpienia na TED Talks przekonywał, że wyprodukowanie lasu kosztuje tyle co nowy iPhone. Niedużo jak na tak wyjątkowy las, który rośnie 10 razy szybciej niż tradycyjny, jest 30 razy gęstszy i 100 razy bardziej bioróżnorodny. Jak to możliwe?

afforrestt1

Profesor Akira Miyawaki jest botanikiem, specjalizuje się w ekologii roślin, a szczególną uwagę poświęca naturalnym formacjom leśnym. W swoim 85-letnim życiu posadził już 40 milionów drzew w 15 krajach. Największe sukcesy w odbudowie naturalnych lasów odniósł w Japonii, Brazylii i Tajlandii. Sadził również lasy dla firm i koncernów, które w ten sposób chciały umniejszyć szkody wyrządzone środowisku swoją działalnością. Właśnie podczas pracy nad takim korporacyjnym lasem Toyoty profesor spotkał Shubhendu Sharmiego. Młody inżynier zafascynowany metodami pracy botanika dołączył do jego zespołu jako wolontariusz, a w ogródku za domem zasadził swój pierwszy las. Po dwóch latach zauważył pierwsze pozytywne skutki swoich działań. W okolicy zaczęło pojawiać się dwa razy więcej gatunków ptaków, poprawiła się jakość powietrza i warunki hydrologiczne, a ogród stał się źródłem świeżych owoców. Całkiem niezły wynik jak na dwuletni zagajnik.
Sharma połączył doświadczenie profesora ze słynnym systemem produkcji stosowanym w fabrykach Toyoty, zrezygnował z pracy dla korporacji i założył Afforestt – firmę, która produkuje lasy dla korporacji, szkół i każdego kto ma przynajmniej sto metrów kwadratowe ziemi do dyspozycji.

affoestt

Ustandaryzowany proces produkcji lasu składa się z pięciu etapów. W pierwszej kolejności wykonywane są badania gleby, następnym krokiem jest określenie rodzimych gatunków dla danego terenu. Kiedy te dwa czynniki są już rozpoznane, w szklarni przygotowywane są sadzonki. Zanim jednak trafią do gleby, jej wierzchnia warstwa wzbogacana jest specjalną ściółką przygotowaną ze zmielonych łupin kokosa i ryżowej słomy. Po zasadzeniu roślin, teren przyszłego lasu zabezpieczany jest słomą, by woda z gleby nie odparowywała zbyt szybko. Młody las wymaga doglądania przez dwa lata, po upływie tego czasu jest już wielopiętrowym kompleksem roślinności, tak gęstym, że nie wejdzie do niego żaden człowiek. Bez problemu będzie w nim jednak żyło ponad 50 autochtonicznych gatunków drzew i krzewów, które będą dawać tlen, oczyszczać powietrze i poprawiać warunki hydrologiczne terenu.

afforesttShubhendu Sharma zachęca do sadzenia lasów w miastach w miejsce nieprzydatnych biologicznie trawników. Nie rzuca słów na wiatr, pracuje nad otwartą platformą, która będzie źródłem wiedzy dla założycieli lasów na całym świecie. Chce, by każdy mógł założyć swój własny las, bazując na jego wiedzy i doświadczeniu. Warunek jest jeden, las musi składać się z gatunków rodzimych dla danego terenu. Ale i to nie powinno być problemem, platforma dostarczy niezbędnych informacji za pomocą jednego kliknięcia. A jeśli ktoś będzie potrzebował więcej wsparcia, może otrzymać spersonalizowaną instrukcję opisującą zakładanie nowego lasu krok po kroku. Z niecierpliwością czekam na tę platformę i zastanawiam się, które polskie miasto jako pierwsze odważy się poświęcić sześć miejsc parkingowych, by stworzyć dla mieszkańców bezcenny las, najlepszy i naturalny filtr powietrza.

Zdjęcia z fanpage’a Afforestt: www.facebook.com/afforestt

www: www.afforestt.com

Ile kosztuje las?, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Monika Burakowska – na co dzień studentka geoinformacji i wzornictwa. Wegetarianka z 10-letnim stażem. Po godzinach zgłębia zasady zdrowego odżywania, tajniki ekologii, ochrony środowiska i świat ekodesignu. Autorka bloga ZielonaWśródLudzi.blogspot.com.