16.12
2015

Jak Brazylia wpływa na nasze otoczenie?


Brazylia. Ameryka Południowa. Drugi koniec świata. Tak może się nam wydawać. Jednak to, co dzieje się w Brazylii wpływa na twoje życie, począwszy od kawy, którą pijesz, po drewnianą podłogę, po której chodzisz i powietrze, którym oddychasz. Jak to możliwe?

Brazylia jest największym krajem w Ameryce Południowej, siódmym wśród najbogatszych krajów świata. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Brazylia zrobiła wielki krok w stronę troski o środowisko, między innymi – zmniejszając emisję dwutlenku węgla o ponad połowę. Aby osiągnąć taki sukces, trzeba było ograniczyć nielegalne wylesianie i wycinanie Puszczy Amazońskiej. Brazylia stoi teraz na rozdrożu i dalsze losy przyrody w tym kraju zależeć będą od drogi, jaką obejmą kierujący nią liderzy. Zobacz, w jaki sposób decyzje dotyczące przyrody w Brazylii wpłyną na twoje życie.

3729271775_00e92606dd_z

Wylesianie

To prawda, Brazylia zmniejszyła skalę wycinania Puszczy Amazońskiej aż o 67% w porównaniu z rokiem 1996. Jednak w ostatnich latach tempo wylesiania znów wzrosło. Lokalni politycy przyznają, że wpłynęła na to nowelizacja Brazylijskiego Kodu Leśnego, która ułatwia właścicielom lasu jego wycinkę. Swój udział miał także globalny kryzys ekonomiczny, który w Brazylii sprawił, że jeszcze bardziej zaczęła się opłacać uprawa soi i hodowla bydła. Niestety, odbywają się one często kosztem puszczy.

Masowa wycinka Puszczy Amazońskiej powoduje nie tylko bezpowrotną utratę cennych przyrodniczo siedlisk, ale otwiera także drogę do nadmiernej eksploatacji innych surowców naturalnych – złota, węgla, ropy naftowej. Kopalnie i szyby naftowe w sercu puszczy? Taki widok niedługo może już nikogo nie zdziwić.

To jeszcze nie koniec złych wieści. Zamiana amazońskich lasów w pola uprawne, łąki i miasta nie dotknie bezpośrednio samych mieszkańców Amazonii. Sprawi, że największe „zielone płuca Ziemi” przestaną pełnić funkcję globalnego regulatora klimatu.

Zgodnie z planem klimatycznym ustanowionym przez Brazylię i USA, Brazylia ma odnowić 12 milionów hektarów lasu, czyli zasadzić nowe drzewa w miejscu wyciętych fragmentów puszczy. Organizacje ekologiczne z całego świata starają się zachować najcenniejszą na świecie puszczę, opracowując alternatywy ekonomiczne dla rozwoju kraju, pomagając lokalnym społecznościom na powrót żyć w zgodzie z naturą.

7993845217_50ddfabf9b_z

Produkcja żywności

Brazylia jest jednym z największych producentów żywności na świecie, stojąc na czele w rankingach firm dostarczających nam soi, kawy, mięsa i cukru. Ta potęga została zbudowana na innowacyjnych technologiach, ale także olbrzymich połaciach wykarczowanej Puszczy Amazońskiej.

Niestety, dotychczasowa produkcja żywności niedługo przestanie zaspokajać potrzeby rynku. Eksperci z ONZ szacują, że do 2050 roku populacja na Ziemi wzrośnie do ponad dziewięciu miliardów i będziemy potrzebować nawet 60% więcej żywności. Brazylia będzie miała z pewnością swój udział w zwiększeniu światowej produkcji żywności. Przyrodnicy już biją na alarm, ostrzegając, że ekosystem puszczy brazylijskiej jest już mocno rozchwiany.

city-744039_640

Rozwój miast

Wycinka Puszczy Amazońskiej, przekształcanie lasów w pola i łąki wiąże się nieodzownie z rozwojem miast. To właśnie w miastach żyje ponad 85% Brazylijczyków. Sao Paulo boryka się obecnie z największą od pięćdziesięciu lat suszą. Miasto korzysta z awaryjnych zapasów wody. Coraz częstsze i dłuższe susze powodują, że jeszcze trudniej jest produkować energię z wody. Tymczasem ponad 70% energii elektrycznej produkowane jest w Brazylii dzięki zaporom na okolicznych rzekach.

Susze nękające coraz większe połacie Ameryki Południowej mają zaskakujące korzenie. Miasta i tereny zurbanizowane wdzierają się w prastary tzw. atlantycki las deszczowy, który kiedyś ciągnął się wzdłuż całego wybrzeża Brazylii. Dziś zostało z niego niewiele. To właśnie wylesianie i fragmentacja dużych obszarów leśnych powoduje zmiany wzorców opadów w Amazonii, całej Brazylii, a także sąsiadującym z nią Ekwadorze, Boliwii, Peru i Kolumbii. Wraz z postępującym wylesianiem, zmiany te będą coraz większe.

Czy Brazylia ma szansę na zrównoważony rozwój? Tak, jeśli wsłucha się w swoją naturę. A przede wszystkim, jeśli lokalni liderzy dostrzegą potrzebę ochrony puszczy w dorzeczu Amazonii. Organizacja ekologiczna Conservation International rozpoczęła niedawno kolejny etap kampanii „Nature is speaking”, mający zwrócić uwagę Brazylijczyków i całego świata na to, co mają najcenniejsze, czyli na Puszczę Amazońską (KLIK!). Trzymamy kciuki z pozytywne skutki!


Miłość do przyrody nie jest dla niej pustym frazesem. Ratuje przyrodę zawsze, gdy nie śpi, pracując dla jednej z organizacji ekologicznych, i w czasie wolnym. Uwielbia odkrywanie piękna i złożoności natury, na nowo każdego dnia.