28.05
2015

Kto świętuje po Dniu Matki? Wydry!


Co wiemy o wydrach? Że rewelacyjnie łowią ryby i mogą stać się przyjaciółmi człowieka. Tak upamiętnił je w naszej literaturze Jan Chryzostom Pasek, zaprzyjaźniony z wydrą o imieniu Robak. Inteligentne i niezwykle sprawne wydry w Europie są niestety jednym ze zwierząt najbardziej zagrożonych. Dlatego 27 maja świętują – ze wstydem przepraszamy za opóźnienie w życzeniach i czym prędzej się poprawiamy!

Wydra Jana Chryzostoma Paska sypiała ze swym panem w jednym łożu, była jego stróżem i budzikiem zarazem, kiedy pozwolił sobie na zbyt wiele napojów wyskokowych. Nie było takiej ryby, której by mu nie przyniosła, gdy sobie tego zażyczył. Niestety, zachwycił się nią sam Jan III Sobieski i Pasek musiał z żalem rozstać się z przyjaciółką. Cóż, królowi się nie odmawia!

jan_iii_i_wydra_robak_rys_antoni_zaleskiJan III Sobieski i Robak – wielki był żal króla, gdy wydra zginęła tragicznie

To, że sławetna z naszej historii wydra żyła w tak wielkiej komitywie z człowiekiem, nie jest niczym zadziwiającym – to naprawdę zwierzę inteligentne i bardzo nam bliskie. Jako jedno z nielicznych naczelnych może posługiwać się narzędziami! Podobnie jak człowiek, wydry chętnie się bawią – szczególnie cieszą je zabawy zręcznościowe i z upodobaniem zjeżdżają ślizgiem do wody. Są bardzo rodzinne, lubią swe towarzystwo… i kochają się wyspać oraz poleniuchować. Ilu osobom są bliskie? Pewnie całej rzeszy!

Głównymi przyczynami dramatycznego zmniejszania się tej populacji jest skażenie środowiska i zagrożenia cywilizacyjne. Ale wydry giną też zabijane z premedytacją przez człowieka, np. dla futer. Zabija się je również z racji uznawania za szkodniki. I nawet w Polsce dopuszczalne jest to w celu ochrony hodowli rybnych, głównie tych dystrybuujących karpie.

 

wydraInteligentna, towarzyska i wesoła – niestety, jesteśmy często dla niej źródłem zagrożenia

Pestycydy, skażenie metalami ciężkimi i interesy właścicieli stawów hodowlanych – to główne przyczyny kryzysu populacji wydr. Jak zatem można się przekonać, los tego zwierzęcia, zależy od człowieka. Stąd powołanie Dnia Świadomości Wydry, zainicjowanego przez Międzynarodowy Fundusz na rzecz Przetrwania Wydry, działający już od przeszło dwudziestu lat.

Czy możemy coś zrobić dla wydr? Oczywiście! Warto upowszechniać wiedzę o nich, przekonywać o tym, że karp nie jest wcale ich ulubionym przysmakiem, a w odpowiednich warunkach mogą być pomocnikami i sprzymierzeńcami człowieka – nie inaczej niż sławetna wydra pana Paska.

O tym jak jeszcze można pomóc wydrom i więcej ciekawostek na ich temat przeczytacie tu: KLIK!

 

Źródło grafiki: www.wilanow-palac.art.pl


Ekoprowincjuszka, która ciągle uczy się czegoś nowego. Gdy się zmęczy, ucieka na rower albo do lasu.