16.04
2014

Kurka wolna!


Klub Gaja zachęca konsumentów do świadomych zakupów, szczególnie w okresie przedświątecznym. Jajka, których nie może zabraknąć na Wielkanocnym stole, od „szczęśliwych” kur są droższe, ale warto zapłacić wyższą cenę oszczędzając tym zwierzętom cierpienia. Kupując jajka z numerem 0 i 1 popierasz wolny chów kur.

foto2Jednym z najczęściej wykorzystywanych zwierząt w przemyśle jest kura. W Polsce hoduje się ich około 40 milionów. Większość z nich trzymana jest w klatkach. Klub Gaja apeluje do konsumentów aby kupowali jajka z numerem 0 i 1 (z chowu ekologicznego i wolnowybiegowego). Te cyfry wskazują że jajka pochodziły od kur, których dobrostan oraz naturalne zachowania zostały poszanowane.
Z okazji zbliżających się Świąt, których jajko jest istotnym symbolem, życzymy Państwu wszystkiego najlepszego i najzdrowszego … jak jajko. I przekazujemy przesłanie od kury Nioski.

Bądź ludzki
foto1Dokonując wyboru w sklepie możesz mi pomóc. Mogę siedzieć zamknięta w klatce, nie znać słońca, trawy, grudek ziemi, piasku. Wokół mnie, stłoczone są inne podobne do mnie stworzenia. Skorupki naszych jajek oznaczone są numerem 3.

Bądź wrażliwy
Jajka z numerem 2 pochodzą z hodowli ściółkowej. Jesteśmy zamknięte nie w klatkach, lecz w dużej hali. Mamy grzędy i możemy zaspokajać niektóre nasze naturalne potrzeby. Wciąż jednak nie widzimy słońca i zieleni.

Bądź hojny
Jajka od kur szczęśliwszych są droższe i warto zapłacić taką cenę. To najlepszy sposób poparcia dla hodowców kur trzymanych na wolnym wybiegu lub w hodowli ekologicznej. Skorupki naszych jajek mają numery 0 lub 1.

„Płynąc w chybotliwej łupinie życia, człowiek jest tylko jednym z pasażerów. Dokąd płyniemy? A kto może wiedzieć coś pewnego. Skąd wypłynęliśmy? Też nikt nie odpowie, a tylko głupcy mogą nas zagadać na śmierć. Nie jest więc dobrze… Ale to nie oznacza, że nie należy zachowywać się przyzwoicie. Współczucie – najprostszy odruch – względem siebie oraz innych stworzeń. Trzymajmy się tych wskazań, jeśli kupujemy karpia na Boże Narodzenie lub wielkanocne jaja. Nie konsument, ale człowiek – przyzwoity opiekun życia. Jeśli mówimy o tym do siebie – już jest dobrze. Stanęliśmy po stronie karpi, pomyślmy o ptakach, których los też możemy polepszyć, bo to wszystko mieści się w naszych możliwościach” – komentuje Marek Nowak ze Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Katowicach.

***
Klub Gaja, jako pierwszy w Polsce (2005 r.) podjął szeroką akcję informacyjną dot. ferm kurzych i oznakowań jaj odpowiadających warunkom, w których trzymane są zwierzęta. Pionierskim przedsięwzięciem był polsko – czesko – słowacko – węgierski projekt badawczy na temat sprzedaży jaj w dużych sieciach handlowych we wszystkich czterech krajach, zakończony raportem Kupuj jajka z głową. W 2012 r. w wyniku działań wielu europejskich organizacji pro zwierzęcych, w tym Eurogrup for Animals, do którego należał Klub Gaja, Unia Europejska znowelizowała przepisy dotyczące hodowli kur niosek, nakładając na przedsiębiorców wymóg większych i lepiej wyposażonych klatek.

Czytaj więcej: na stronie Klubu Gaja
Zachęcamy do zapoznania się z raportem Kupuj jajka z głową